Trump, günde 10 bin dolarlık para cezasına çarptırıldı

Haris

New member
ABD’nin New York kentinde bulunan Manhattan Yüksek Mahkemesi Yargıcı Arthur Engoron, ABD’nin eski Lideri Donald Trump’ın daha evvel New York Başsavcısı Letitia James’in talep ettiği dokümanları karşılıksız bırakması niçiniyle Trump’a mahkemenin gerekliliklerini yerine getirene kadar günde 10 bin dolarlık para cezası verdi. Yargıç Engoron, Trump’ın Başsavcı Letitia James ile işbirliği yapmadığı ve mahkemenin buyruklarını yerine getirmediği kararına vardığını belirtti.

Varlıklarının kıymetleri konusunda yanlışsız sayıları göstermediği için “mahkemeye itaatsizlikle” suçlanan Trump’ın mahkeme tarafınca istenen kayıtlar için rastgele bir doküman sunmadığı tez edilmişti. Lakin Manhattan Yüksek Mahkemesi Engoron, Trump’ın avukatlarının nasıl araştırma yaptıkları konusunda kâfi ayrıntı vermediğini belirterek, “Herhangi bir aramanın neyi, kimin, nerede, ne vakit ve nasıl yaptığı özetlenmiyor” sözlerini kullanarak, “Sayın Trump, işinizi ciddiye aldığınızı biliyorum ve ben de kendi işimi ciddiye alıyorum” dedi.

Trump’ın avukatlarından Alina Habba, duruşma daha sonrasında karara itiraz etmeyi düşündüğünü söyleyerek, “Mahkeme celbine karşılık veren tüm dokümanlar, aylar evvel başsavcıya sunuldu. Bu, mahkemeye itaatsizlik standardını karşılamıyor” tabirlerini kullandı.

New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın iş uygulamalarıyla ilgili devam eden sivil soruşturmasında, Trump’ın dokümanları mahkemeye teslim etmemesinin akabinde para cezasına çarptırılması tavsiyesinde bulunmuştu.