Türk askeri Kuzey Irak dar etti, PKK’nın yeni planı deşifre oldu!

Haris

New member
Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe harekatlarıyla terör örgütü PKK’yı çökme noktasına getirdi. Pençe Kilit Harekatı ile Zap bölgesinin de denetim altına alınmasıyla İran hududundan Suriye sonuna kadar Irak’ın kuzeyindeki güvenlik sınırı tamamlanacak ve Türkiye hudutları PKK için geçilmez olacak.

İYİCE KÖŞEYE SIKIŞTILAR

Irak’ın kuzeyindeki inlerinden başlarını çıkaramayan örgüt elebaşlarının son yaptıkları açıklamalar da çöküş sürecini açık ediyor. Kelamda elebaşlarından Duran Kalkan’ın operasyonlar devam ederken savaşı kentlere taşıyacaklarına dair kelamları tükenmişlik ve çaresizlik tabiri olarak karşılık buluyor. Ayrıyeten değil yeni eleman devşirmek elindeki teröristleri bile tutamayan örgütün kelamda elebaşlarından Murat Karayılan’ın gençleri harekete çağıran açıklamaları paniği ve köşeye sıkışmışlığı yansıtıyor.

AYNI SENARYO, TIPKI PROJE

Bu süreçte Pençe Kilit Harekatı devam ederken, geçtiğimiz hafta yaşanan terör hücumları dikkatleri bir sefer daha PKK’nın Suriye yapılanmasına çevirdi. Terörün taşeronları, Irak’ta tasfiye sürecindeki PKK’yı, Suriye’de, uzantısı PYD-YPG üzerinden diriltiyor. 2013’te kelamda kantonların oluşturulmasıyla temelleri atılan Suriye PKK’sı için Irak’ın kuzeyindeki sistemi; birebir senaryo, tıpkı proje ve birebir sistem ekseninde Suriye’nin kuzeyinde kurmaya çalışıyorlar.

ÜÇ MERKEZLİ KURGU

Suriye’nin kuzeyindeki terör yapılanması üç merkezli olarak kurgulanıyor. PKK/PYD-YPG’nin kamplaştığı ve eğitim yerlerini oluşturduğu bu bölgeler Haseki, Ayn İsa ve Tel Rıfat bölgeleri. Hala Tel Rıfat ve Ayn İsa Rusya, Haseki ise ABD denetiminde. Örgüt, yıllar evvel Irak’ın kuzeyinde yaptığı üzere artık de bu bölgelerde mayın döşeme, sabotaj, keskin nişancı eğitimleri alıyor, istihbarat toplama faaliyetleri yürütüyor.


SON ATAKLAR BU BÖLGELERDEN GELDİ

Son devirde Türkiye’yi maksat alan hücumlar da bu bölgelerden geliyor. Haseki’den gelen ve büyükşehirlerde bombalı aksiyon hazırlığı yapan iki terörist geçtiğimiz hafta Resulayn ve Ceylanpınar’da yakalanmıştı. Tel Rıfat bölgesindeki PKK’lıların Mare’den polis noktasını maksat alması kararı özel harekat polisi Aytaç Altunörs şehit düşmüştü. bir daha PKK/PYD-YPG’nin Tel Abyad’daki Barış Pınarı harekat bölgesine yönelik son periyotta artan sızma ve taciz teşebbüsleri de Ayn İsa merkezli olarak koordine ediliyor.

SINIRDA İMHA

Türkiye, Suriye kuzeyindeki terör yuvalarının daha fazla faal hale gelmeden çökertilmesi için faaliyetlerini ağır olarak yürütüyor. Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Jandarma İstihbarat ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin artan imkan ve kabiliyetleriyle bölgede yürüttükleri başarılı operasyonlar ve lokal istihbarat ağı yardımıyla akınlar Türkiye hudutlarına girmeksizin püskürtülüyor. Suriye’nin kuzebir daha gerçekleştirilen 4 başarılı harekatla (Fırat Kalkanı, Zeytin Kısmı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatları) kantonların kontağını kesen güvenlik güçleri, son aksiyon teşebbüslerini de muvaffakiyetle püskürttü.

Tel Rıfat’taki teröristlerin Mare’den düzenledikleri roketli taarruzun akabinde Fırat Kalkanı harekat bölgesinde düzenlenen operasyonla 50 terörist etkisiz hale getirilmişti. bir daha MİT, lokal istihbarat doğrultusunda Suriye kuzeyindeki PKK yapılanmasının kelamda üst seviye yöneticilerini nokta operasyonlarla etkisiz hale getiriyor. MİT’in SİHA takviyeli nokta operasyonlarında son olarak PKK/YPG’nin kelamda yöneticisi üç bayan terörist, PKK/YPG’nin kelamda Amude-Derbesiye eyalet sorumlusu Mehmet Aydın, Suriye sonundaki bombalı hareketlerin sorumlusu terörist Süleyman Orhan etkisiz hale getirilmişti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK