Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, İsrail’den “Dünyanın en düzgünü sizde” diyerek istedi

Haris

New member
Zelenskiy, İsrail parlamentosu özel oturumuna görüntü konferans prosedürüyle bağlanarak İsrailli milletvekillerine hitap etti.

Rusya’nın açtığı savaş niçiniyle Ukraynalı sivillerin ülkelerini terk etmek zorunda kalmalarını Nazi katliamından kaçan Musevilerin durumuna benzeten Zelenskiy, “Ulusumuz artık Polonya, Slovakya, Çekya, Almanya ve öteki onlarca ülkeye kaçarak güvenlik arıyor. Tıpkı sizin geçmişte yaptığınız üzere.” sözlerini kullandı.

Ukrayna başkanı, Rusya’nın ülkesine açtığı savaşı “tam kapsamlı ve gayrimeşru bir savaş” biçiminde nitelendirerek, “Bu savaşla kültürümüzü, ulusumuzu, insanlarımızı, çocuklarımızı ve Ukraynalıları Ukraynalı yapan ne var ise öldürmek istiyorlar. Rusya ordusu artık milislerle (Ukrayna’yı) yok ediyor ve tüm dünya bunu izliyor.” diye konuştu.

– “NİHAİ ÇÖZÜM” VURGUSU

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı Nazi Almanyasının İkinci Dünya Savaşı’nda Musevileri yok etmek için yaptığı “Nihai Çözüm” planını uyguladığını savunan Zelenskiy, şunları söylemiş oldu:

“Ben artık sizin tarihte yaşadıklarınızla bizim şimdiki yaşadıklarımız içinde şu benzetmeyi yapıyorum. Kremlin’in ne söylemiş olduğini dinleyin. Tüm Avrupa’yı yok etmek isteyen, sizden hiç kimseyi sağ bırakmak istemeyen Nazi partisiyle birebir terminolojiyi kullanıyorlar. Naziler, eminim sizin de epey uygun bildiğiniz, ‘Nihai Çözüm’ kavramını kullanmışlardı. Artık Moskova’da ne dediklerini dinleyin. Onlar da artık birebir ‘Nihai Çözüm’ kavramını kullanıyor. Bu defa bize karşı.”

İSRAİLE’DEN “DEMİR KUBBE” SİSTEMİNİ İSTEDİ

Dünya ülkelerinee acil yardım daveti yaptıklarını bir dahaleyen Zelenskiy, İsrail’in Ukrayna’ya askeri dayanak sağlamaması ve Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara katılmaması konusuna da değindi.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, İsrailli milletvekillerine şöyleki seslendi:

“Sizin Demir Kubbe sisteminiz dünyanın en uygunu. bu biçimdelikle çıkarlarınızı koruyabiliyorsunuz. Ukrayna’nın da Ukraynalıları ve Ukrayna’daki Musevileri müdafaasına yardım edin. Sizden niye askeri mühimmat alamadığımızı merak ediyoruz. İsrail niye Rusya’ya karşı yaptırım uygulamadı? niye Rus şirketlerine karşı baskı uygulanmıyor? Buna karşılık verecek olan ve verdiğiniz yanıtlarla yaşayacak olanlar sizlersiniz.”

– İSRAİL’DEKİ UKRAYNALILARDAN DAYANAK GÖSTERİSİ

Öte yandan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin konuşması, Tel Aviv’in merkezi Habima Meydanı’ndaki dev ekrandan da canlı yayınlandı.

Birçok Ukraynalı yüzlerce gösterici de ellerinde Ukrayna bayrakları ile Zelenskiy’i dinlemek için meydanda toplandı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i Nazilere benzeten dövizler taşıyan kalabalık, Putin aleyhine sloganlar atarak, Ukrayna’ya takviye gösterisi yaptı.

KAYNAK: AA