Ukrayna Hakkında Hiç Duymadığınız 15 Enteresan Bilgiler

Hasan

New member
Başkenti Kiev’de Eurovision 2017’yi ağırlayan fakat ünü bununla sınırı olan olmayan Doğu Avrupa ülkesi Ukrayna hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı garip şeyleri sizin için derledik.
Bu tarz şeyleri okuduktan sonrasında Ukrayna’ya bakış açınız değişecek ve derhal bu ülke için tayyare bileti bakmaya başlayacaksınız! Ukrayna vizesi almak ile uğraşmanıza ise asla gerek yok şu sebeple Türkiye Ukrayna ilişkileri yardımıyla bu ülkeye vizesiz giriş yapabiliyoruz.

1. Aslen Oldukça Büyük Bir Ülke
Ukrayna haritasına baktığımızda, doğusunda Rusya, batısında Polonya, güneyinde Karadeniz ve kuzeyinde eski bir Sovyet ülkesi olan Beyaz Rusya (Belarus)’yı görebiliriz. Ukrayna, Rusya’yı hesaba katmazsak 603,628 kilometrekare ile kıtanın en büyük ülkesidir. Ukraya’nın derhal arkasından ise 551,695 kilometrekare ile Fransa gelmektedir.
Ukrayna seyahatinizde ne olursa olsun görmeniz ihtiyaç duyulan başkent Kiev gece yaşamı ile de meşhur bir şehirdir.

2. Yedi Mükemmel’ya Ev Sahipliği Yapmaktadır
Kiev’deki 11. Yüzyıl’da kalma Saint Sophia Katedrali, Chersonesus Antik Şehri ve ilkel çağlardan kalma Karpat kayın ormanları ile Ukrayna, geniş yüz ölçümü içinde yedi tane Unesco Mirası’na ev sahipliği yapmaktadır. Mühim yerlerden bir diğeri ise Norveç’in Hammerfest şehri ile Ukrayna’yı birbirine bağlayan ve 10 ülkeden geçip doğru bir halde ölçümlenen ilk meridyeni sembolize eden dikili taşlardan önde gelen “Struve Geodetic Arc”dır. Dünya Mirası bölgeleri haricinde yukarıda resmini gördüğünüz Kiev’deki St. Michael katedrali de dahil olmak suretiyle büyüleyici Ortodoks Katedralleri açısından da büyük zenginliğe haizdir.Ukrayna, St Sophia Katedrali gibi bir çok ortodoks katedraline ev sahipliği yapmaktadır.Başkent Kiev’deki St. Sophia Katedrali’nin temelleri 11. yüzyılda atılmıştır.

3. Ukraynalı’lar İçmeyi Severler
Dünya Sıhhat Örgütü ( WHO ) verilerine bakılırsa yılda şahıs başına 13,9 litrelik alkol tüketimi ile Ukrayna dünya genelinde altıncı sırada gelmektedir. Yalnız Belarus (en fazla), Moldova, Litvanya, Rusya ve Romanyalılar Ukraynalılar’dan daha çok alkol tüketmektedir.4. Fakat Bir tek Vodka Değil
Hazır değinmişken, söylememiz gerekir ki her insanın sandığının aksine, Ukrayanalı’lar bir tek vodka tüketmezler. Kendilerine ilişkin içkileri “Horilka” olarak adlandırılır ve vodkaya ne kadar yakın olsa da, ufak farklar gözlemlenmektedir. “Vodka” sözcüğü “minik su” anlamına gelirken, “Horilka” ise “yanan su“ anlamını taşımaktadır. Sanıyoruz ki niçin acı biber aromalı bulunduğunu açıklamamıza gerek yok.

5. Mc Donalds Severler Ülkesidir
Ukrayna yalnız içki demek değildir. Başkent Kiev’deki merkez tren istasyonu tarafındaki McDonalds, fastfood zincirinin dünya üstündeki en yoğun şubesi olma hususi durumunu taşımaktadır.

6. Avrupa’nın Kalbindedir
Avrupa’nın coğrafi merkezi Ukrayna sınırları içinde yer verilmiştir. Avrupa’yı iyi mi ölçtüğünüze bağlı olarak bu ünvana aday olan pek fazlaca yer bulunduğunu biliyoruz fakat batı Ukrayna’daki Rakhiv adlı ufak kent işte bu lokasyonlardan bir tanesi. Ek olarak, Ukrayna bu mevzuda ikinci bir adaya daha haiz. Daha önceleri Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun yönettiği ve bir dikili taş ile işaretlenen Transcarpathia da Avrupa’nın merkezi olma mevzusunda ünvanı taşımaktadır.

7.“The Ukraine” Olarak Kullanılmaz
İngilizce konuşulan ülkeler içinde 1991 yılındaki bağımsızlıklarına kadar çoğu zaman “The Ukraine” olarak bahsedilirdi. Bu yıldan sonrasında Batı “the” ekini kaldırdı. 1993 senesinde Ukrayna hükümeti ülkenin bir tek “Ukraine” olarak anılmasını istediğini belirtti. Amerikan elçisi William Taylor ise “the” ekinin bazı Ukraynalı’lar tarafınca hakaret olarak algılandığının ve ülkenin egemenliğine saygısızlık bulunduğunun farkındaydı.

8. Yeryüzünün En Derin Metro İstasyonu Ukrayna’dadır
Sviatoshynsko – Brovarska hattındaki Arsenalna istasyonu yerin 105.5 metre altında Dünya’nın en “derin” istasyonudur.

9. Kiev’in Meşhur Khreshchatyk Caddesi
Ukrayna başkenti Kiev’in ana caddesi Khreshchatyk Caddesi dünyanın en kısa fakat en geniş ana arteri olarak anılmaktadır. Yalnızca 1,2 km uzunluğunda olan fakat hatırı sayılır bir genişliğe haiz bulvar İkinci Dünya Savaşı’nda yok edilse de şehrin odak noktası haline gelmiştir.
10. Kiev’den Bahsetmişken
Hayır, “Chicken Kiev” yemeği Kiev’den gelmiyor. Fransız Mutfağı’ndan etkilenen Rus aristokratlar tarafınca doğuya 19. Yüzyılda getirilmiş olduğu kabul edilen bir Fransız tarifi olduğu düşünülmektedir.

11. Bir Zamanlar Avrupa’nın Ekmek Fırınıydı
Bir öteki yanda, ekmek Ukrayna tarihinde ve Ukrayna ekonomisinde büyük öneme haizdir. Ülke bir zamanlar kuvvetli ziraat endüstrisiyle Avrupa’nın ekmek fırını olarak bilinirdi.

12.Tarihte Mühim Vakalara Tanıklık Eden Bir Ülke
Tarihinde bir oldukça kez yıkıma uğramış olan Ukrayna 1945’de Churchill, Stalin ve Roosevelt’in harp sonrası Avrupa’sını tartıştığı Yalta Konferansı’na ev sahipliği yapmıştır. Bugün Kırım sınırları içinde yer edinen Yalta, ülkenin Dış İlişkileri tarafınca gezi edilmesi tavsiye edilmeyen bölgeler arasına alınmıştır.

13. Çernobil ve Hayalet Şehirler
Vatanımızda de uzun süre etkilerinin gözlemlendiği Çernobil Faciası Ukrayna’da gerçekleşmiştir. Bölgedeki terkedilmiş “hayalet” şehirleri, sorumluluğu kabul etmeniz durumunda ustalaşmış tur ve geziler eşliğinde gezebilirsiniz.

Çernobil reaktör kazasının ardından terkedilmiş bölgeye girişler izin ile yapılmaktadır.Çernobil faciasından sonrasında bölge resmen hayalet kent haline gelmiştir.

14. Kafeler Diyarı Lviv
Lviv dünyada şahıs başına en oldukça kafe düşen şehirdir.

15. Gaz Lambası ve Ukrayna
Dünyada ilk gaz lambası Lviv’de kullanılmıştır. Gasova L’ampa adlı kafe ise adından da anlaşılacağı suretiyle, icadın yapıldığı binada hizmet sunmaktadır.