Uzuv Kaybı Yaşayan Hayvanları Hayata Bağlamak İçin üç boyutlu Yazıcıyla Protez Tasarladılar

Mustafa

New member
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi akademisyenleri tarafınca üç boyutlu yazıcıyla tasarlanan protezler, doğuştan ya da daha sonradan uzuv kaybı yaşayan sahipsiz hayvanları hayata bağlıyor.

BAİBÜ Eğitim Fakültesinde Dr. Öğretim nazaranvlisi Ceren Mutluer, Dr. Öğretim Üyesi Orhan Curaoğlu ve mühendis Kamil Atay, 2020 yılında hayata geçirdikleri toplumsal sorumluluk projesi kapsamında, doğuştan ya da daha sonradan bir uzvunu kaybeden sahipsiz hayvanların hayat kalitesini artırmak için üç boyutlu yazıcıyla filament (3 boyutlu yazıcılarda kesim imal etmek için kullanılan ham madde) kullanarak protez dizaynına başladı.

Kendilerine gelen talepleri pahalandıran akademisyenler, veteriner doktor danışmanlığında sahipsiz hayvanların eksik uzuvları için ölçü aldıktan daha sonra üç boyutlu yazıcıyla uygun protezi yapıyor.

Salgın niçiniyle bir süre orta verdikleri üretime devam ederek şu anda kadar Bolu, Bursa, Burdur, Konya ve Çanakkale üzere vilayetlerde 10’dan fazla kedi ve köpeğe protez dayanağı sağlayan akademisyenler, ellerindeki üç boyutlu yazıcının ebatlarını büyüterek daha fazla hayvana yardımcı olmak istiyor.

“Bütün süreçler fiyatsız biçimde tarafımızdan karşılanıyor”

Dr. Öğretim bakılırsavlisi Ceren Mutluer, AA muhabirine, Dr. Öğretim Üyesi Orhan Curaoğlu ve mühendis Kamil Atay ile 3 boyutlu yazıcıyla sahipsiz hayvanlar için protez tasarlamaya karar verdiklerini söylemiş oldu.

Mutluer, bu süreçte dekanlığın ve fakültenin de kendilerine takviye olduğunu belirterek, ‘Fakültemizde bulunan aygıtla her bir hayvan için gerekli ölçümleri yaparak protez bacak üretmeye devam ediyoruz.‘ dedi.

Protez tasarım sürecine ait bilgi veren Mutluer, şunları kaydetti:

‘Hayvanseverler, üniversitemizin kurum sayfasından köpek ya da kedilerinin fotoğraflarını atıp ne üzere yardım alabileceklerini soruyorlar. Biz de hayvanın ampute olan kısmı ve sağlam bacağıyla ilgili bir ölçüm istiyoruz. Standart bir ölçüm aracı geliştirdik. Ölçümler geldikten daha sonra bir veteriner doktordan fikir alarak hayvanın beden yapısına uygun bir tasarım gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız bütün süreçler fiyatsız bir biçimde tarafımızdan karşılanıyor. Yalnızca farklı bir kente gönderilecekse kargo masrafını karşı taraf karşılıyor.’

“Bir kesimin üretimi 8 ila 24 saat sürebilir”

Daha epeyce sahipsiz hayvana yardımcı olmak istediklerini lakin imkanlarının kısıtlı olması niçiniyle makul ölçülerin haricinde protez yapamadıklarını anlatan Mutluer, ‘Bir hayırsever bize daha büyük bir aygıt bağışlarsa ya da filament takviyesi sunarsa çalışmamıza her basamağıyla devam etmek istiyoruz. Ayrıyeten birebir niçinlerle yabani hayvanlara ebatsal olarak fazlaca uygun bir proje gerçekleştiremedik.‘ tabirlerini kullandı.

BAİBÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Kısmında Dr. Öğr. Üyesi Orhan Curaoğlu ise bu toplumsal sorumluluk projesine daha fazlaca teknik manada takviye verdiğini söylemiş oldu.

Ceren Mutluer’in önderliğindeki projede üç boyutlu yazıcının kullanması ve modellemeyle ilgili çalışma yaptığını aktaran Curaoğlu, ‘İletişim konusunu Ceren hoca takip ediyor. Biz de teknik altyapı ve projenin sürdürülebilirliğiyle alakalı çaba sarf ediyoruz. Projenin üretim süreci tek seferde olan bir şey değil. Birfazlaca deneme yapılıp ölçümlerin alınmasının akabinde tekraren birebir eser üzerinde çalışılmasını gerektiren bir müddetç. Bu niçinle en az bir kesimin üretimi 8 ila 24 saat sürebilir.’ diye konuştu.