Vaha etkisi, korunan alanlarda haritalanan 109 habitat

acromial

New member
27 bin hektar kadar korunan alan, yaklaşık 100 Vaha, yılda 350 bin ziyaretçi: Bu, 1967'de Toskana'da yaratılan ilk vaha olan Burano'dan bu yana 57 yıl süren bir 'vaha etkisi'dir. karmaşık ve kompleks, İtalya'da özel bir dernek tarafından yönetilen ilk ve Avrupa'da ilkler arasında yer alan, çeşitli kapasitelerde yönetim, kullanım ve koruma faaliyetlerinde 150 kişi ve 500'e yakın gönüllü istihdam eden. Onlar bazıları WWF'nin Vaha Ayı vesilesiyle hazırladığı rapor 'Effetto Oasi'nin sayıları OurNature kampanyası için.

WWF Vahalarının sayıları

'Oasi Etkisi' aynı zamanda Panda koruma alanlarında haritalanan habitatlar, 109 (bunlardan 27'si Avrupa düzeyinde öncelik olarak tanımlanmıştır), 2023 yılında gerçekleştirilen 378 çevre eğitimi faaliyeti, Devam eden 130 koruma projesi ve göletler, sulak alanlar veya tozlayıcılar için alanlar gibi yeni yaşam alanlarının yaratılmasına yönelik 80 faaliyet. Oases ayrıca her yıl 8 binden fazla yaralı veya sıkıntılı hayvanı tedavi eden 10 çevre eğitim merkezine ve 8 Cras'a (Vahşi Hayvan Kurtarma Merkezi) ev sahipliği yapıyor.

Bilimsel araştırmalardan doğa tatillerine, okullarla çevre eğitiminden türlerin ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik taahhütlere ve ekolojik iyileştirme ve restorasyon projeleriyle çevresel iyileştirmeye kadar, Vahalar aynı zamanda sosyal toplanma ve psikofiziksel kuyu ile ilgili etkinliklerin denendiği yerlerdir. -varlık, eğitim. Her şeyden önce Marsikalı boz ayı (Ursus arctos marsicanus), su samuru (Lutra lutra), Sardunya geyiği (Cervus elaphus corsicanus) gibi bazı sembolik türlerin korunmasında merkezi bir rol oynamışlardır.

“İtalya'daki en büyük WWF koruma projesi”

“İtalyan doğası Avrupa'nın en zenginleri arasında yer alıyor, ancak bugün bu zenginliği giderek daha hızlı kaybediyoruz: İtalya'daki omurgalı türlerinin %50'si yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, Habitat Direktifi ile korunan fauna türlerinin %52'si yetersiz koruma gösteriyor koruma statüsündedir ve korunan habitatların neredeyse %90'ı yetersiz veya elverişsiz koruma statüsündedir. WWF'nin Oasi sistemine olan bağlılığı ve yatırımı, 50 yılı aşkın bir süre önce Fulco Pratesi gibi öncülerin ve Burano kıyı gölünü satın alarak onu ilk Oasis (1967) yapmaya karar veren diğer aydınlanmış öncülerin eylemiyle doğmuştur. , artık İtalya'daki en büyük WWF koruma projesi haline geldi. Bütün bunlar, bir ağ oluşturulan kamu ve özel kuruluşlarla sinerjiler ve işbirlikleri ve gönüllülerin yeri doldurulamaz katkıları sayesinde mümkün oldu.”, dedi Oasi Eğitim ve Aktivasyon WWF İtalya direktörü Marco Galaverni.

Vahalar aynı zamanda açık hava laboratuvarları, çevre eğitim merkezleri ve bilimsel araştırmalara yönelik alanlardır.. Yalnızca 2023 yılında Vahalarda 378 çevre eğitimi faaliyeti gerçekleştirildi. Okul veya üniversiteler ve doğa kamplarıyla birlikte 72 etkinlik gerçekleştirildi ve 45 bine yakın öğrenci katıldı.

Vahalar ayı

30 yılı aşkın süredir kutlanan geleneksel Vaha Festivali'ni birkaç yıldır tek bir güne dönüştüren 'uzun etkinlik' formülü olan Vaha Ayı, İtalyan biyolojik çeşitliliğine adanmış gerçek bir Doğa Festivalidir ve WWF Doğamız kampanyasının bir parçasıdır. biyolojik çeşitliliğin savunulması için. Art arda 5 hafta sonu boyunca herkes için doğanın güzelliğine dalma fırsatı olacakorkideler, kelebekler, balıkçıllar ve flamingolar arasında, ormana dalmış veya nehirler, göller ve dağ yolları boyunca. 150'ye yakın etkinlik planlanıyor Vahalar ayında: yürüyerek veya bisikletle rehberli turlar, küçükler için atölye çalışmaları ve aktiviteler, vatandaşlara yönelik bilim etkinlikleri.