Yüz Tanımlama Sistemlerinden Robot Tanıma Kodlarına: Son senelerda Revaçta Olan Dijital Güvenlik Trendleri

Mustafa

New member
seneler ilerledikçe süratle gelişen teknolojinin günlük hayatta daha fazla yer edinmesi yeni trendlerin oluşmasını sağlıyor. Giderek kolaylaşan bilgi paylaşımı, artan bulut kullanması ve blockchain üzere teknolojilerle desteklenen sanal para üniteleri, oluşan yeni trendlerde değerli roller oynuyor. Tüm bunlar gelişirken elbette dijital güvenlik trendleri de gelişiyor…

Bu içeriğimizde son senelerda revaçta olan dijital güvenlik trendlerini sizler için inceledik!


Genelde, yüz tanıma bir kişinin kimliğini belirlemek için devasa bir fotoğraf veritabanı kullanmaz; sırf bir kişiyi aygıtın tek sahibi olarak belirler ve öteki bireylerin erişimini maniler.


Telefonların kilidini açmanın haricinde yüz tanıma, özel kameraların önünden geçen insanların yüzlerini, izleme listesinde bulunan insanların fotoğraflarıyla karşılaştırarak çalışır. İzleme listesinde, rastgele bir cürüm işlediğinden şüphelenilmeyen beşerler da dahil olmak üzere her insanın fotoğrafı bulunabilir ve imajlar, toplumsal medya hesapları dahil her yerden alınabilir.


Kodlamayı bugün nasıl kullandığımıza baktığımızda artık her yerde olduğunu görürüz.


Günlük olarak kaç tane elektronik eser kullandığınızı düşündüğünüzde, kodlamanın ömrümüzün ayrılmaz bir modülü haline geldiğini süratli bir biçimde fark edersiniz. Mikrodalga, araç, telefon, TV ve banka kartımızı her kullandığımızda kodlama hünerlerimizi kullanıyoruz.


Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA), altın kimlik doğrulama standardı olarak kabul edilir.


Ancak makus hedefli bireyler, SMS yahut telefon davetleri aracılığıyla gerçekleştirilen kimlik doğrulama süreçleriyle bu etapları atlamanın da yeni yollarını bulmakta. Sonuç olarak, Microsoft, 2020 yılında kullanıcılarına telefon tabanlı fazlaca faktörlü kimlik doğrulama uygulamalarını bırakmalarını tavsiye ederek bunun yerine uygulama tabanlı kimlik doğrulayıcılar ve güvenlik anahtarları kullanmalarını tavsiye etti.


Siber güvenlik tehditlerinin sayısı, insanların tek başlarına başa çıkamayacakları kadar fazla.


Sonuç olarak, kuruluşlar güvenlik altyapılarını geliştirmek için yapay zeka ve makine tahsiline giderek daha fazla ehemmiyet veriyor. Bu manada maliyet tasarrufları elde etmek de kelam konusu.


Yapay zeka, otomatik güvenlik sistemleri oluşturma, doğal lisan sürece, yüz algılama ve otomatik tehdit algılama konusunda muazzam imkanlar sunuyor.


Yapay zeka, epey büyük ölçülerde risk bilgilerinin hayli daha süratli tahlil edilmesini de mümkün kılıyor. Bu, hem hayli ölçüde bilgi kullanan büyük şirketler birebir vakitte güvenlik grupları yetersiz kalabilecek küçük yahut orta ölçekli işletmeler için faydalıdır.


Yapay zeka, işletmelere daha kuvvetli tehdit algılama için değerli bir fırsat sunmakla birlikte, hatalılar da bilgi zehirlenmesi ve model hırsızlık tekniklerini kullanarak ataklarını otomatikleştirmek için bir daha bu teknolojiden yararlanıyor.


Pratik yapay zeka uygulamaları geliştirilmeye devam ediyor. Yapay zeka ve makine tahsilinin yönlendirdiği güvenlik araçlarının, gelişmişlik ve yetenek açısından güçlenmeye devam etmesini bekliyoruz.


Uzaktan çalışmanın popülerleşmesi, taşınabilir aygıtların sayısının daha da artmasına niye oluyor.


Uzaktan çalışanlar için halka açık Wi-Fi ağları ve uzaktan işbirliği araçlarını kullanarak tabletler ve telefonlar üzere çeşitli taşınabilir aygıtlar içinde geçiş yapmak olağan oldu. Bunların bir kararı olarak da taşınabilir tehditler büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. 5G teknolojisinin kullanıma girmesi de çeşitli güvenlik açıklarına niye oldu. Güvenlik açıkları tespit edildiğinde hemen yamalar uygulanması gerekiyor.