Yunan Bakan Dendias’tan Türkiye açıklamaları

Haris

New member
Yunanistan’ın iktidar partisi Yeni Demokrasi’nin Amfissa’daki seçim aktifliğine katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, burada Türkiye’yi maksat alan açıklamalarda bulundu.

Türkiye’yle bağların her vakit yenidenlanan meselelerle güç gittiğini söyleyen Dendias, “Her gün bundan evvelkinden daha berbat, bugün söylenenler dünden daha kötü” dedi.

DENDİAS’IN TÜRKİYE’Yİ GAYE ALAN SÖZLERİ

Türkiye’yi revizyonist olmakla itham eden Yunan Bakan, “Türkiye Cumhurbaşkanı, Yunanistan’ı tehdit etmek için ‘Bir gece apansız geliriz’ diyor. Bu müzik, Türklerin yıllar evvel Kıbrıs işgalinde söylemiş olduği müziğe benziyor. Onları duyuyoruz ve not ediyoruz. Hazırız. Lakin bilin ki bu sefer tıpkı biçimde olanları izlemeyeceğiz” sözlerini kullandı.

“Onlardan korkmuyoruz ve açık konuşuyoruz. Hakaretlere, iftiralara ve tehditlere birebir biçimde cevap vermememiz büsbütün kültürümüzle ve çağdaş, demokratik, ilerici bir Avrupa ülkesine olan inancımızla alakalı. Biz buyuz ve horoz dövüşü yapmayacağız” halinde konuşan Dendias, Yunanistan’ın silahlanmasına ve Türkiye’nin ABD’den alacağı F-16’lara değindi:

“Yunanistan’ın ABD’yle bağları, her zamankinden epeyce daha âlâ bir düzeyde; …diyelim ki Türkiye, ABD’yi F-16’ları modernize etmeye ikna etmeyi başardı. Türkiye, birinci modernize edilmiş F-16’ları aldığında, Yunanistan’ın Viper yani F-16 Blok 70 düzeyinde 83 adet uçağı olacak; bunun yanında 24 adet Rafale’ı ve birinci F-35’i olacak.”

KAYNAK: HABER7