Zelenskiy’den Erdoğan açıklaması!

Haris

New member
Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, yayınladığı görüntü iletisinde Rusya-Ukrayna savaşına dair son gelişmeleri aktardı. Rusya’nın kimi Ukrayna kentlerine ataklarını sürdürdüğünden bahseden Zelenskiy, Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmasını, kendilerine de tüm dünya kamuoyundan daha fazla dayanak verilmesini istedi.

Gün ortasında yaptığı diplomatik görüşmelere değinen Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün yaptığı telefon görüşmesinde değerli mevzuları ele aldıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile değerli bir görüşme gerçekleştirdik. Mariupol’deki son durum, sivillerin ve yaralıların tahliyesi, etkisizleştirilen Ukrayna ordusunun hemen yenilenmesi durumlarını konuştuk. Rusya ile müzakere sürecini ve savunma alanında da görüştük. Karadeniz limanlarını bloke eden Rusya’nın dünya besin pazarına yönelik oluşturduğu tehditlere de detaylı olarak değindik. Artan besin meblağları biroldukça ülkede şimdiden kritik düzeylere ulaştı. Lakin bu yalnızca başlangıç” dedi.

Zelenskiy, Rusya’nın barış istememesi durumunda birfazlaca insanın ve ülke sisteminin artan besin fiyatları ile karşı karşıya kalacağını tabir etti. Ukrayna’nın başşehri Kiev’i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile görüşmesine de değinen Zelenskiy, kendilerine verdiği dayanak niçiniyle ABD ve Lider Joe Biden’a minnettar olduklarını tabir etti.

ZELENSKİY’DEN MACRON’A TEBRİK

Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini de pahalandıran Zelenskiy, cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Emanuel Macron’u tebrik ederek, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u seçim zaferinden dolayı tebrik ediyorum. Akşam cumhurbaşkanı ile görüştüm. Ukrayna onun takviyesini her vakit takdir edecek, Fransa’nın yardımı için her vakit minnettar olacaktır. Fransa ve Macron ile bir arada özgürlüğümüzü ve birleşik Avrupa’yı korumak için daha fazlasını yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

KAYNAK: İHA