ABD Savunma Bakanı: Rusya daha zayıf

Haris

New member
Austin, Almanya’da 40’dan fazla ülkenin katıldığı, Ukrayna’ya yönelik savunma görüşmelerinin akabinde Ramstein Hava Üssü’nde basın toplantısı düzenledi.

Tüm ülkelerin Ukrayna’nın savaşı kazanmasına yardım etmeye hazır olduğunu vurgulayan Austin, “Rekor vakitte sağladığımız yardımlar, alanda büyük bir fark yarattı” dedi.

Austin, Almanya, İngiltere ve Kanada’nın Ukrayna’ya yönelik yeni savunma yardımlarını duyurmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Bu fazlaca kıymetli bir ilerleme, her gün yeni yardımları görüyoruz. Ukrayna’nın taleplerini karşılamak için harekete geçen tüm ülkeleri alkışlıyorum. Harcayacak vaktimiz yok.” iletisini verdi.

Almanya’da bir ortaya gelen kümenin, bir “aylık irtibat grubu” haline geldiğini aktaran Austin, bu kümenin artık aylık olarak teğe bir, çevrim içi ya da hibrit formatta bir ortaya geleceğini lisana getirdi.

Austin, nükleer savaş telaffuzlarını “tehlikeli” olarak yorumladı

Austin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Nükleer savaş tehdidini hafifçee almayın” açıklamasına ait “Bu telaffuzların epey tehlikeli olduğunu ve kimseye bir yardımı dokunmayacağını tekraren söylemiş olduk. Kimse, nükleer bir savaş olmasını istemiyor. Bu her insanın kaybedeceği bir savaş olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Dün yaptığı “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ederken yaptıklarını yapamayacak kadar zayıfladığını görmek istiyoruz.” kelamlarına de açıklık getiren Austin, “Rusya’nın komşularını tehdit etmesini zorlaştırmak istiyoruz.” dedi.

“Askeri kabiliyet bakımından savaşın başlangıcından daha zayıf”

Austin, Ukrayna savaşının 62’nci gününde Rusya’nın ağır mühimmat ve asker kaybına uğradığına işaret ederek, “Rusya, kıymetli bir gemisini de kaybetti. Bu niçinle Rusya, askeri kabiliyet bakımından savaşın başlangıcından daha zayıf.” sözünü kullandı.

Ukrayna’nın NATO üyeliği sonucunın, NATO’nun alacağı bağımsız bir karar olduğuna dikkati çeken Austin, “Ukrayna’nın ilerleyen vakit içinderda NATO üyesi olmak için yeniden başvuracağına inanıyorum. Lakin birinci adım, çatışmayı bitirmek olacaktır.” diye konuştu.

Austin, Moldova’nın Transdinyester bölgesinde yaşanan atakların daha da büyüyüp büyümeyeceğine ait soru üzerine, bu mevzuyu çabucak hemen incelediklerini lakin olayların büyümesinden yana olmadıklarını kaydetti.