ABD Ukrayna’ya Patriot verecek mi? Pentagon deklare etti

Haris

New member
Ryder, günlük basın toplantısında, gündemdeki hususlara ait soruları yanıtladı.


Ryder, Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemlerinin tedarikine ait haberler üzerine bir soruya cevap verirken, “Daha evvel de konuştuğumuz üzere sistemli olarak Ukrayna ile konuşuyoruz. Nizamlı olarak savunma muhtaçlıkları üzerine ortaklarımızla istişare ediyoruz. Hava savunma konusu Ukrayna’ya dayanak bakımından Savunma Bakanlığı ve memleketler arası ortaklarımız için öncelik olmaya devam ediyor. ABD’nin rastgele bir Patriot bataryasını Ukrayna’ya verip vermeyeceği konusuna gelince, şu anda Ukrayna’ya Patriot bataryası sağlama üzere bir planımız yok fakat bu görüşmelere devam ediyoruz.” dedi.


Gün ortasında basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan üst seviye bir savunma yetkilisi de Patriot dahil biroldukca seçeneği gözden geçirdiklerini söz etmişti.

Yetkili, spesifik olarak Patriotların masada olup olmadığı sorularını ise “Sadece Patriot dahil tüm kabiliyetler masada diyebilirim. Hava savunma sistemlerinden biri olarak Patriot da bedellendiriliyor.” tabirleriyle geçiştirmişti.

Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemlerinin niye verilmediği sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, takviye konusunda Ramstein formatı üzere çeşitli biçimlerde temasların sürdüğünü, Patriot konusunun da bu çerçevede ele alındığını söylemişti. Lakin Stoltenberg, bu sistemlerin verilip verilmeyeceğini yanıtlamamıştı.

KAYNAK: AA