ABD’de idam mahkumu bayanın infazı ertelendi!

Haris

New member
Texas Temyiz Mahkemesi, Latin kökenli Lucio’nun çarşamba günü gerçekleştirilmesi beklenen infazın 120 gün ertelediğini deklare etti.

Temyiz Mahkemesinin infazın durdurulması talebini kabul etmesi üzerine, 53 yaşındaki hanımın hatasız olduğuna dair savlarının bir alt mahkeme tarafınca bir daha incelenmesinin önü açılmış oldu.

Lucio, avukatları aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Mahkeme bana yaşama ve masumiyetimi kanıtlama talihi verdiği için minnettarım. Çocuklarıma anne, torunlarıma anneanne olmak için daha epeyce günlerim olduğuna şükrediyorum.” tabirlerine yer verdi.

AA’nın haberine bakılırsa; Texas’ta bugüne kadar 6 bayan idam cezasına çarptırılırken Lucio, infazının gerçekleşmesi durumunda eyalette idam edilen birinci Latin kökenli bayan olacaktı.

2014’TE İDAMA MAHKUM EDİLMİŞTİ

Melissa Lucio’ya, 2007’de taşınma sırasında gözden kaybolan 2 yaşındaki kızının meskenin merdivenlerinden düşerek hayatını kaybetmesindeki sorumluluğu niçiniyle 2014’te idam cezası verilmişti.

Masumiyet Projesi avukatlarının Texas Af Heyeti’ne gönderdiği dilekçede, kızı Mariah’ın merdivenlerden düşmesi kararı öldüğünü söyleyen Lucio’ya inanmayan inceleme gruplarının, raporlarında birkaç basamaklı bir yerde bunun mümkün olmadığını yazdıkları, ancak küçük kızın bundan evvelki konutun yüksek merdivenlerinden taşınma sırasında düştüğü gerçeğini göz gerisi ettikleri ayrıntısına yer verilmişti.

Eyalet çapında başlatılan kampanya çerçevesinde, 22 Nisan’da Texas Meclisi üyelerinin yarısının ve Lucio’nun idamı için el kaldıran heyet üyelerinden 5’inin infazın ertelenmesi davetinde bulunduğu bildirilmişti.

KAYNAK: AA