ABD’den Avrupa’ya 713 milyon dolarlık askeri finansman

Haris

New member
ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Savunma Bakanı Lloyd Austin Kiev’i ziyaret ederek Zelenskiy ile bir toplantı gerçekleştirdi.

713 MİLYON DOLARLIK ASKERİ YARDIM

görüşmede Blinken, Ukrayna başta olmak üzere Orta ve Doğu Avrupa ile Balkan bölgesindeki başka 15 müttefike 713 milyon dolardan fazla askeri finansman sağlayacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakan Blinken, Lider Zelenski’ye ABD’nin Ukrayna, Orta ve Doğu Avrupa ile Balkan bölgesindeki öbür 15 müttefik ve ortak ülke için 713 milyon dolardan fazla Dış Askeri Finansman (FMF) sağlamayı planladığını aktardı. Buna, 2022 tarihindeki Ukrayna Ek Tahsisat Yasası tarafınca sağlanan 650 milyon dolarlık finansman da dahil. Bu yükümlülükte 322 milyon dolardan fazlası Ukrayna için ve Ukrayna’nın muhtaçlık duyduğu yetenekler için dayanak sağlayacaktır. Bu yardım hem de Ukrayna silahlı kuvvetlerinin daha gelişmiş silahlara ve hava savunma sistemlerine geçişine yardımcı olacaktır” denildi.

BU VAKTE KADAR YAPILAN YARDIM SAYISI 4,3’Ten çok

Bakanlık, Biden idaresinin nazaranve başlamasından bu yana Ukrayna’ya 4,3 milyar dolarlık yardım yapıldığını belirterek, “Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana ABD, yaklaşık 3,7 milyar dolar güvenlik yardımı taahhüt etti ve Biden idaresinin nazaranve başlamasından bu yana 4,3 milyar dolardan fazla finansman sağladı” sözlerine yer verildi.

“UKRAYNALI ORDUSU İÇİN ASKERİ EĞİTİM GENİŞLETİLECEK”

ABD Dışişleri Bakanlığı, “Bakan Austin, ABD Savunma Bakanlığı’nın bölgedeki Ukrayna ordusuna sağlanan belli silah sistemleri hakkında askeri eğitimi genişleteceğini bildirdi. ABD’nin, duyurudan daha sonraki günlerde ulaşacak olan bu silahların teslimatını hızlandırma gayretlerinin altını çizdi. Amerika Birleşik Devletleri, öbür ülkelerden ek ağır silah, mühimmat ve yedek kesim sevkiyatını koordine etmeye devam edecek” denildi.


KAYNAK: AA