ABD’den Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına ait peş peşe açıklamalar

Haris

New member
İsveç’te yaşanan skandallara geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklenmiş, Danimarkalı çok sağcı Sıkı İstikamet Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde, polislerin müdafaası altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı. İsveç yetkilileri kelam konusu yakma aksiyonuna de müsaadesi vermişti.


İSVEÇ’E NATO KAPISI KAPANDI

Yaşananlar daha sonrası bugün Kabine Toplantısı’nda konuşan Lider Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’e pek sert sözlerle yüklendi.


“Rabbimizin muhafazası altındaki Kur’an-ı Kerim, bir haçlı artığının onun nüshasını yakması ile asla ziyan görmez” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “bu biçimde bir kepazeliğe müsaade verenler NATO’ya müracaat konusunda bizden takviye destek beklemesinler” ifadeleriyle NATO’ya iştirak talebine ‘ret’ sinyali verdi.

ABD DIŞİŞLERİ İSVEÇ’TEKİ SALDIRIYI KINAYAMADI

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-Kerim’in yakılmasına ait olaya dair açıklamalarda bulundu.

Yaşananların saygısızca ve tiksindirici olduğunu söyleyen Price, bu eylemin art niyetle yapılmış olabileceğini lisana getirdi.

Price, “Demokrasinin ögeleri olarak örgütlenme ve toplanma hakkını destekliyoruz. Fakat İsveç Başbakanı’nın (Ulf Kristersson) da dediği üzere epeyce sayıda insan için kutsal olan bir kitabı yakmak saygısızca bir eylemdir” dedi.


Yasal olan her şeyin uygun olduğu manasına gelmediğini söz eden Price, 2010’da Florida’da bir papazın Kur’an-i Kerim’i yakma aktifliği düzenlemeyi planladığını hatırlatarak “Bazı şeyler yasal fakat berbat olabiliyor” dedi.

Sözcü, “bununla birlikte, İsveç’te olan olayın arka niyetle, Atlantik ötesinde Avrupa’daki müttefiklerimiz içindeki birliği zayıflatmak için yapılmış olabileceğinin de farkındayız” diye konuştu.


BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un, biroldukca kişi için kutsal olan bir kitabın yakılmasına ait “yasal olabilir lakin bu hareketin münasip olduğu manasına gelmez” istikametindeki açıklamasını desteklediklerini, bu davranışın “son derece saygısızca bir eylem” olduğunu söz etti.

Jean-Pierre, Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in kıymetli adımlar attıklarını belirterek, iki ülkenin NATO üyesi olmaya hazır olduğu ve bunun Avrupa’nın güvenliği için yeterli olacağı değerlendirmesinde bulundu. Öbür taraftan Sözcü Türkiye’nin “muteber bir ortak” olduğu vurgusunu bir dahaledi.

KAYNAK: AA