Alec Baldwin vurduğu Halyna Hutchins’in ölmedilk evvelki son imgeleri ortaya çıktı

Haris

New member
Ünlü oyuncu Alec Baldwin’in hem imalcisi olduğu birebir vakitte rol aldığı Rust isimli sinemanın setindeki trajik kaza ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı.

Görüntü direktörü Halyna Hutchins’in vefatına niye olan merminin silaha nasıl girdiği gizemini korurken Santa Fe İlçesi Şerif Ofisi, Rust soruşturmasına ilişkin imajları birinci kez yayınladı.

Görüntülerde Hutchins’in ölmedilk evvelki son anları ve olay yerine gelen sıhhat takımlarının şanssız hanımı kurtarmak için vakte karşı verdikleri uğraş de yer aldı.

Kamuoyu ile paylaşılan imgelerde Baldwin’in iki polis tarafınca gerçekleştirilen birinci tabirine ilişkin anlar da yer alıyor.

ABD basınında yer alan haberlere nazaran, ünlü aktör buradaki tabirinde tetiği kendisinin çekmediğini, lakin silahtan süratli bir biçimde canlı mermi çıktığını sav ediyor.

“MERMİYİ KİMİN YERLEŞTİRDİĞİNİ BİLMİYORUM”

Sahte bir merminin nasıl bu kadar hasara yol açabileceğini bilmediğini belirten Baldwin, canlı mermiyi silaha kimin yerleştirdiğini bilmediğini söylüyor.

Soruşturma kapsamında çabucak hemen kimse suçlanmadı lakin sinemanın prodüktörlerine güvenlik kurallarına uymadıkları sebebi öne sürülerek para cezası verildi.

New Mexico Etraf Müdürlüğü’nün hazırladığı raporda Rust sinemasının yapımcılarının “sette ateşli silah kullanmak konusundaki risklere karşı rastgele bir biçimde dikkat göstermedi” denildi.

YAPIMCILARA PARA CEZASI

Kuruluş, üretimci şirkete azamî para cezası olan 136.785 Dolar ödemeye mahkum etti.

Geride bıraktığımız yılın Ekim ayında, Baldwin inançlı olduğunu sandığı silahla prova yaparken kazayla manzara direktörü Halyna Hutchins’i öldürmüş ve direktör Joel Souza’yı yaralamıştı.

Filmin bununla birlikte imalcisi olan Baldwin, Santa Fe yakınlarındaki sette tetiği çekmediğini ve gerçek merminin silaha nasıl girdiği konusunda bir fikri olmadığını söylemişti.

Raporda ise Rust Movie Productions şirketi idaresinin “sette ateşli silahlar güvenlik protokolüne uyulmadığını bildiklerini, iş pratiklerini gözden geçirmeyerek ve tedbir almayarak işçi güvenliğini dikkate almadıkları” açıklandı.

Şirket ise rapordaki bulguları kabul etmediklerini ve temyize gideceklerini belirtti.

“CİDDİ VE KASTİ” HATALAR

New Mexico Etraf Müdürlüğü’nden James Kenney “Yönetimin kimi yanlışları var standart kesim kurallarına uyulmuş olsaydı, Halyna Hutchins’in vefatı ve Joel Sousa’nın ağır faydalanmasının önüne geçilebileceğine dair, gerekenden de epey ispat var. Soruşturmamızda Rust Productions’ın yanılgılarının hem önemli birebir vakitte taammüden olduğunu tespit ettik” dedi.

Şirketin Sözcüsü Stefan Friedman ise “Soruşturmaya harcanan vakit ve çabayı alkışlasak da, bulgularına katılmıyoruz ve temyiz etmeyi planlıyoruz. Niyetlerimiz ve dualarımız Halyna’nın ailesiyle” dedi.

Alec Baldwin, “gerçek merminin sette bile olmaması gerektiğini” ve 45.’lik Colt tipi maket tabancanın horozunu kaldırdığında ateş aldığını söylemişti.

Baldwin “Silahı bana tutmam gerektiğini söylemiş olduği yerde tuttum ve koltuk altına hedeflemiş oldum” derken, sahne için silahın horozunu kaldırıp, ateş etmemesi gerektiğini anlatmıştı. Oyuncu “Tetik çekilmemişti. Ben tetiği çekmedim” demişti.

Mahkeme kayıtlarına nazaran silahı Baldwin’e direktör yardımcısı Dave Halls verdi ve ortasında gerçek mermi olduğunu bilmiyordu.

Silahı Halls’a da, sinemanın 24 yaşındaki silahçısı Hannah Gutierrez-Reed vermişti. Avukatları, Reed’in de gerçek merminin silaha nasıl girdiğini bilmediğini dediğini aktardı.