Alman hükümetinden ırkçılığa karşı somut adımlar atması istendi

Haris

New member
Amadeu Antonio Vakfı, Göçmen Örgütleri Konferansı (BKMO) ve İnsan Hakları Kümesi (BMB) tarafınca yapılan ortak açıklamada, “Koalisyon hükümeti sıkıntıları ciddiye alıyor. Lakin ortada stratejik bir konsept yok ve koalisyon mutabakatında yer alan önlemlerin birçoğu çabucak hemen uygulamaya konulmadı” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, çok sağ ile çok sağcı kümelerin, Almanya’da demokrasi ve güvenliğe yönelik en büyük tehdidi oluşturduğu vurgulandı.

Almanya’da mültecileri, göçmenleri, Musevileri ve Müslümanları gaye alan akınların önlenmesi için daha kuvvetli önlemler alınması davetinde bulunulan açıklamada, “Aşırı sağcı propaganda ve şiddetin yarattığı tehlikeler azalmamış, tersine artmıştır. Mülteci barınaklarına yönelik son ataklar bunun yalnızca bir örneğidir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, hükümetten ırkçılıkla çaba için ortak strateji geliştirmek üzere sivil toplum örgütleriyle iş birliğini artırması, yapısal ırkçılık sıkıntısını ele almak üzere bir “katılım yasası” kabul edilmesi talebinde bulunuldu.

KAYNAK: AA