Almanya, DEAŞ’ın Ezidi katliamını soykırım olarak tanıdı

Haris

New member
Almanya’da Federal Meclis, terör örgütü DEAŞ’ın in Irak ve Suriye’de Ezidilere yönelik katliamlarını soykırım olarak tanıdı. Toplumsal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den oluşan koalisyon hükümeti ile ana muhalefetteki Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) hazırladığı karar tasarısı, mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

Alman parlamentosunda bugün kabul edilen kararda, “Alman Federal Meclisi DEAŞ’ın işlediği savaş hataları ve insanlığa karşı cürümlerin mağdurları önünde eğilmektedir” tabirlerine yer verildi. Meclisin DEAŞ üyelerinin işlediği hataları “Birleşmiş Milletler Soykırım Cürmünün Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ndeki tarif uyarınca bir soykırım olarak” tanıdığı açıklandı.

Dünya genelinde en büyük Ezidi diasporasının Almanya’da yaşadığına dikkat çekilen kararda ayrıyeten, “Ezidilere yönelik soykırıma yönelik kamuoyunun dikkatini çekmek ve soykırımın hatırlanmasını sağlamak Almanya’nın toplumsal sorumlulukları içinde olmak zorundadır” denildi.

Federal Meclis’in aldığı karar hukuken bağlayıcı bir karakter taşımamakla bir arada tarihi ve politik bir manaya sahip.

DEAŞ, 2014 yılında, Ezidilerin yüzsenelerdır yaşadığı Irak’ın kuzeybatısındaki Sincar bölgesini işgal etmişti. İşgal sırasında DEAŞ’ın öldürdüğü Ezidilerin sayısının 5 binden çok olduğu varsayım ediliyor. Binlerce Ezidi yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kalırken, DEAŞ’ın eline geçenlerin bir kısmı köleleştirilmiş, bayan ve çocuklara sistematik olarak tecavüz edilmişti. Yaklaşık 3 bin Ezidinin hala DEAŞ üyelerinin elinde ya da kayıp olduğu kestirim ediliyor.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE