Araştırmacılar kurbağaları yok olmaktan kurtarmak için savaşıyor – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
360 milyon yıl önce kendilerini sudan çeken amfibiler, karada yaşayan ilk omurgalılar olan kadim atalarımızdır.

Şimdi bu çeşitli hayvan grubu, iklim değişikliği, habitat tahribatı ve hastalıklardan kaynaklanan varoluşsal tehditlerle karşı karşıya. Hindistan’dan Bilim’a bağlı iki bilim adamı, amfibileri ve özellikle kurbağaları korumak için bir eylem çağrısı yapmak üzere onlarca yıllık çalışmadan ve doğal dünyaya olan kalıcı sevgiden yararlanıyor.

Bilim Radcliffe Enstitüsü’nde Hrdy Üyesi ve Delhi Üniversitesi’nde profesör olan Sathyabhama Das Biju ve şu anda Bilim Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi’nde biyoçeşitlilik konusunda doktora sonrası araştırmacı olan eski öğrencisi Sonali Garg, Nature dergisinde yayımlanan çarpıcı yeni bir çalışmanın ortak yazarlarıdır. Amfibilerin küresel durumunu değerlendiren, derginin baskı kapağında yer alan. Bu, amfibilerin azalmasıyla ilgili 2004 yılında yapılan bir çalışmanın devamı niteliğindedir.


Amfibi türlerinin yaklaşık yüzde 41’i, memelilerin yüzde 26,5’i, sürüngenlerin yüzde 21,4’ü ve kuşların yüzde 12,9’u yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.


Biju ve Garg, yeni türlerin keşfi ve tanımlanması konusunda uzmanlaşmış kurbağa biyolojisi uzmanlarıdır. Zahmetli saha çalışmaları sayesinde Hindistan, Sri Lanka ve alt kıtanın diğer bölgelerinde 100’den fazla yeni kurbağa türünü belgelediler.

Dünya çapında 8.000’den fazla amfibi türünün değerlendirildiği Nature araştırmasına göre, artık her beş amfibiden ikisinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. İklim değişikliği ana etkenlerden biridir. Tarım, altyapı ve diğer endüstrilerden kaynaklanan habitat tahribatı ve bozulması, bu hayvanlara yönelik en yaygın tehditlerdir.

Biju ve Garg, verileri ve uzmanlıklarıyla katkıda bulunan 100’den fazla bilim insanı arasında yer alan rapor, amfibi türlerinin yaklaşık yüzde 41’inin, memelilerin yüzde 26,5’inin, sürüngenlerin yüzde 21,4’ünün ve kuşların ise yüzde 12,9’unun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. .

Biju, kurbağaların, binlerce yıl boyunca edindikleri özelliklerin aşırı çeşitliliği nedeniyle evrimi ve biyocoğrafyayı incelemek için mükemmel model organizmalar olduğunu söylüyor. Ayrıca kuraklık, sel ve fırtına gibi çevrelerindeki ani değişikliklere karşı da çok hassastırlar; bu da onları bir ekosistemin sağlığını değerlendirmek için bir barometre haline getirir.


Hint Mor Kurbağası, ilk kez 2003 yılında Sathyabhama Das Biju tarafından tanımlandı.


Hindistan’daki veya yakınındaki biyoçeşitlilik sıcak noktalarında kurbağa taksonomisine 30 yılını adayan ve ün kazanan Biju, “Ama açıkçası beni en çok etkileyen şey şekil, form, renk ve davranışlardaki güzelliği ve çeşitliliği” dedi. 2003 yılında Hint Mor Kurbağasının resmi tanımıyla. Hindistan’ın Kurbağa Adamı olarak bilinir.

Hindistan, belgelenmiş 460’tan fazla türüyle dünyanın en çeşitli kurbağa popülasyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Biju’ya göre bunların yaklaşık yüzde 41’i tehdit altında sayılıyor. Çay, kahve, baharat ve diğer ürünlerin yetiştirilmesinden kaynaklanan habitat tahribatı ve bozulması, hayvanlar için en büyük tehlikeyi oluşturmaktadır.

Bir Radcliffe Üyesi olarak Biju, “isimsiz yok oluşları geride bırakmaya”, yani kurbağaları sınıflandırılmadan ve hatta tanınmadan soyları tükenmeden kurtarmaya odaklanıyor. Etkili koruma planlaması için biyolojik çeşitlilik sıcak noktaları içindeki kilit alanları anlamaya çalışıyor. Aynı zamanda Hindistan’daki amfibiler hakkında saha çalışması fotoğraflarıyla dolu bir kitap da yazıyor.

Biju, “Türlerin kendilerini anlamadan ve onları ve coğrafi dağılımlarını doğru bir şekilde tanımlamadan anlamlı bir koruma planlaması yapılamaz” dedi. “Neye sahip olduğumuzu bilmediğimiz sürece neyi korumamız gerektiğini ve nerede korumamız gerektiğini bilemeyiz.”

Garg, Batı Ghats Sıradağları’ndaki saha çalışması sırasında parmağının ucuna oturabilecek kadar küçük bir kurbağa tuttuğu zamanı hatırlıyor. Büyüdüğü küçük Hint köyünde onu çevreleyen günlük su birikintileriyle çarpıcı bir tezatlık anıydı. “Bu kadar güzel olabileceklerini hiç düşünmemiştim” dedi. “Keşfedilecek çok şey vardı ve bunlar artık bir çağrı haline geldi.”

Bu türleri bulmak, tanımlamak, adlandırmak ve daha iyi anlamak için yüksek lisans öğrencisi olarak Biju’nun Delhi Üniversitesi’ndeki laboratuvarına katıldı. Hindistan, Sri Lanka, Batı Ghats, Himalayalar ve Hint-Burma’da kapsamlı saha çalışmaları yaptı. Araştırmaları, bütünleştirici taksonomiyi kullanarak Hindistan’daki kurbağaların çeşitliliğini yakalamaya veya organizmaları sınıflandırmanın yeni yollarını bulmanın yanı sıra evrimsel tarihlerini açıklamaya odaklanıyor. DNA dizilimi ve CT taramasını birleştirerek arayışını derinleştirmeye çalıştı.