Avustralya’dan Uber’e 19 milyon dolar ceza

Haris

New member
Avustralya Rekabet ve Tüketici Komitesi’nin (ACCC) Uber hakkında açtığı davayı nazarann Avustralya Federal Mahkemesi, cep telefonlarındaki Uber uygulamasından rezervasyon yaparak seyahat etmek isteyenlerin, Aralık 2017’den Eylül 2021’e kadar yanıltıldıklarına hükmetti.

Uber’in müşterilerine karşı “ücretsiz iptal” ihtarları konusunda aldatıcı yahut aldatıcı davranışlarda bulunduğunu kabul etmesi üzerine davayı karara bağlayan Federal Mahkeme, global taksi şirketini 19 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Uber uygulamasından rezervasyon yapan Avustralyalıların, rezervasyonlarını iptal etmeye çalıştıklarında “Şoförünüz yolda olduğu için sizden küçük bir fiyat alabilir.” biçiminde ihtar bildirisi aldıklarının belirleyen ACCC, bunun Avustralya Tüketici Maddesi’ne karşıt olduğu nedeni öne sürülerek mahkemeye başvurmuştu.

Avustralya maddelerine bakılırsa Uber, müşterilerinin yaptıkları rezervasyonu 5 dakikaya kadar rastgele bir fiyat ödemeden iptal etme hakkına sahip.

Hatasını kabul eden ve uygulamayı iptal etme kurallarına göre bir daha düzenleyen Uber, yaptıkları rezervasyonları 5 dakika ortasında iptal etmek isteyen müşterilerine “Sizden iptal fiyatı alınmayacaktır.” iletisini göndermeye başladı.

Taşıma aralıkları içindeki fiyat hesaplamasında kullandığı algoritma uygulamasıyla yapılan hesaplamalarda da kusurlu olduğunu kabul eden şirket, müşterilere sunduğu fiyatların “olması gerekenden daha yüksek olduğu” için de özür diledi.

Yaptıkları yanılgıların giderilmesinde ACCC ile iş birliği yaptıklarını ve uzmanlar tarafınca lisana getirilen telaşlara dayanarak platformda değişiklikler yaptığını bildiren Uber, açıklamasında “Kendimiz, bölümümüz ve en kıymetlisi de hizmetlerimizi kullanan beşerler için çıtayı daima yükseltmeye kararlıyız.” tabirini kullandı.