Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne hücum daha sonrası iki ülke başkanları birinci defa görüştü

Haris

New member
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki başkan içindeki toplantıda Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne yönelik akın ve iki ülke içindeki ilgiler ele alındı. İran ile Azerbaycan içindeki alakanın üçüncü ülkeler tarafınca ziyan görmemesi gerektiğini vurgulayan Reisi, “İran ve Azerbaycan hükümetleri, makûs niyetlilerin iki ülke içindeki alakayı bozmalarına müsaade vermemelidir. Azerbaycan ile derin tarihi ve kültürel bağlara sahibiz” dedi. Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne yönelik ataktan duyduğu üzüntüyü lisana getiren Reisi, soruşturma başlatıldığını ve ilgili kurumlar tarafınca hususun ciddiyetle takip edildiğini söylemiş oldu.

“İRAN DAHA DİKKATLİ OLMALI”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Tahran Büyükelçiliği’ne yönelik gerçekleştirilen saldırıyı “terör” formunda nitelendirerek, “Bu terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu hücuma ait kapsamlı soruşturma başlatılmalı ve sorumluları cezalandırılmalıdır” tabirlerini kullandı. Aliyev, diplomatik misyonların güvenliği konusunda İran’ın üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, “Büyükelçilik çalışanları ve aileleri ile diplomatik misyonların güvenliği konusunda İran daha dikkatli olmalı. Atağa ait soruşturmanın ise şeffaf bir biçimde yürütülmesini bekliyoruz” dedi. Aliyev, “Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ndeki akın beklenmedik bir olaydı. Fakat iki ülkenin bu alandaki iş birliği o denli olmalıdır ki, hiç kimse bu cins olaylar mazeretiyle iki ülkenin dostça ilgilerini bozma fırsatı bulamasın” formunda konuştu.

TAHRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE SİLAHLI SALDIRI

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği, kimliği açıklanmayan silahlı bir kişi tarafınca 27 Ocak tarihinde hücuma uğradı. Hücumda büyükelçiliğin güvenlik müdürü Orhan Askerov hayatını kaybederken, 2 güvenlik vazifelisi ise saldırıyı engellerken yaralandı. Saldırgan ise İran güvenlik güçleri tarafınca gözaltına alınırken, atağa ait başlatılan soruşturma sürdürülüyor. İran Emniyet Müdürlüğü tarafınca yapılan açıklamada ise, atağın şahsi sebepler niçiniyle gerçekleştirildiği belirtilmişti.

KAYNAK: İHA