Balkanlar’da “küçük Putin”, “küçük Hitler” atışması

Haris

New member
Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic, Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye “küçük Hitler” benzetmesi yaptı.

Albin Kurti’yi Kosova’nın kuzeyini “fethetmeye çalışmakla” suçlayan Selakovic, Kosova başkanının tek maksadının Sırbistan’ı haritadan silerek “Büyük Arnavutluk” yaratmak olduğunu tez etti.

Selakovic, “Küçük Balkan Hitler’inin yaptığı Hitler’in fikirleri, palavraları ve provokasyonlarından diğer bir şey değil. Kendisini tutabilse yeterli olurdu” diye konuştu.

Selakovic’in açıklamaları, Kosova Başbakanı Kurti’nin Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i “küçük Putin” olarak andığı açıklamalarından daha sonra geldi.

Kurti, Sırbistan’ın Avrupa’da Rusya’ya yaptırım uygulamayı reddeden tek ülke olduğunu ve Putin’e sadık kalabilmek ismine Avrupa Birliği’ne entegrasyon sürecinden dahi vazgeçmeye hazır olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

Kurti, “Putin’in Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti’ndeki arkadaşı ve küçük Sırp Putin ile birlikte Batı Balkanlar’da barış, daha evvel olmadığı kadar tehdit altında” diye konuştu.

Selakovic, Cumhurbaşkanı Vucic bölgede barış ve istikrara katkı sağlayıp, Açık Balkan üzere bölgesel inisiyatifler başlatırken Kurti’nin tek yaptığının palavra ve provokasyon olduğunu ileri sürdü.

KAYNAK: BALKAN NEWS