Başa mı dönüyoruz: Çin’den gelen imgeler kaygı verici

Haris

New member
Çin’in finans merkezi Şanghay’da yaklaşık 1 aydır sürdürülen sıkı karantina önlemlerinin akabinde başşehir Pekin’de de birebir önlemlerin uygulanması telaşı, kent sakinlerinin besin stoklamak için marketlere akın etmesine niye oldu.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve imgelerde, panik yaşayan vatandaşların süpermarketleri doldurduğu, pirinç, yağ, et ve un üzere temel besin eserleri satın aldığı görüldü. Biroldukca süpermarkette eser rafları boşalırken, kasaların önünde uzun kuyruklar oluştu. Ağır talebi karşılamak için başkentteki süpermarketlerin çalışma saatleri uzatılarak, işçi sayısı artırıldı.


TOPLU NÜKLEİK ASİT TESTİ YAPILACAK

Pekin’de son iki günde 47 Kovid-19 hadisesi tespit edilirken, olayların 26’sının Chaoyang semtinde bulunduğu kaydedildi. Toplam bin 230 kişinin yakın temaslı olarak belirlendiği ve karantina altına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Chaoyang semtindeki epeyce sayıda bina da karantina altına alındı. Yaklaşık 3,5 milyon nüfuslu semtin tamamına üç tıp toplu nükleik asit testi yapılacağı, semtte çalışanların ve yaşayanların pazartesi, salı ve cuma günü teste tabi tutulacağı belirtildi. Pazartesi sabahı erken saatlerde test noktalarının önünde uzun kuyrukların oluştuğu görüldü.


ŞANGHAY’DA 50 CAN KAYBI VAR

Şanghay’da Kovid-19 niçiniyle dün 51 kişi hayatını yitirmiş, Çin Ulusal Sıhhat Komitesi, Şanghay’da mahallî kaynaklı 2 bin 472 semptomatik, 16 bin 983 asemptomatik hadise belirlendiğini açıklanmıştı. Kentte 26 Şubat’tan bu yana 138 kişi de ömrünü kaybetmişti.


KAYNAK: İHA