Batı’nın Türkiye’yi amaç alan hekim algısı bilakis döndü! Tabipler Britanya’dan kaçıyor

Haris

New member
Belirli aralıklarla Türkiye’deki tabipler üzerinden algı operasyonlarına girişen Batılı ülkeler, son gelen sayılarla canevinden vuruldu.

Birleşik Krallık merkezli Genel Tıp Kurulu (General Medicine Council), son iki yıl ortasında 12 bin 526 tabibin Britanya’yı terk ettiğini rapor haline getirdi.

DOKTOR KAYBI TAVAN YAPTI

Sadece 2022 yılında 6 bin 950 doktor ülkeden ayrılırken, bu sayı 2021 yılında 5 bin 576 seviyesindeydi. Yani son bir yılda yüzde 25 oranında artmış oldu.

Ada’yı terk eden tabiplerin 4’te 1’i, daha fazla para kazanabilmek ve daha uygun şartlarda çalışmak için Avustralya’yı tercih ediyor. Okyanusya ülkesinin İngiliz gelenek-bakılırsaneklerine en yakın pozisyonda olması da bunu tetikleyici ögelerden.


Avustralya’yı Yeni Zelanda, Kanada, ABD, Dubai (BAE) ve Singapur üzere ülkeler takip ediyor.

BATI MEDYASI, BRİTANYA’DAKİ TABLOYU GÖRMEZDEN GELDİ

Brexit’le Avrupa Birliği’nden ayrılan Britanya’daki bu karamsar tablo, Ada kaynaklı ve Batı menşeili basın kuruluşlarında neredeyse hiç yer almadı.

Ancak Batı’nın Türkiye’deki hekimlere yönelik oluşturmaya çalıştığı algı operasyonları sırasındaki tavrı bir çok farklıydı. Ayrılık oranı Britanya’ya kıyasla 6 kat daha düşük bulunmasına rağmen Batı, Türkiye’de karamsar bir tablo çizmeye uğraş etti.


Kraliyet dayanaklı İngiliz yayın kuruluşu BBC, Britanya’yı terk eden tabipler hakkında hiç bir haber yapmazken, Türkiye’deki durumu karamsar bir üslupla işledi. “Hekimler Göçü: Yurt dışına taşınan tabipler anlatıyor” başlıklı haberde, Batılı ülkeler cazibe merkezi olarak gösterilirken, buraların Türk hekimler için alternatif istasyonlar içinde yer aldığı propagandist bir üslupla yansıtıldı.


Avrupa Birliği’nin Fransa merkezli yayın kuruluşu Euronews ise, BBC’deki üsluba benzeri bir çizgide haber oluşturarak Türkiye’ye yöneltilmiş algı operasyonlarına çanak tuttu.

Doktorlar niye Türkiye’den ayrılıp yurtdışına yerleşiyor? Sıhhat çalışanları anlatıyor” başlıklı haberde, Türkiye üçüncü dünya ülkesi olarak gösterilirken tabiplerin daha düzgün şartlarda çalışmak için Avrupa’ya ve Amerika’ya göç ettiğine yer verildi.

Ancak Euronews, hekim göçünde Türkiye’den altı kat daha makûs Britanya’daki mevcut durumu tıpkı BBC üzere görmezden geldi.


Batı’nın Türkiye aleyhine başlatmış olduğu operasyonel karalama kampanyasına yalnızca medya kuruluşları değil, akademik etraf de dayanak verdi.

Londra merkezli akademik tıp mecmuası The Lancet, Türkiye’deki tabiplerin düşük fiyat ve artan şiddet niçiniyle ülkeden ayrıldığını ileri sürdü.

Fakat tıpkı mecmua, ‘düşük ücret’ sebebiyle son iki yılda Britanya’yı terk eden 12 bin 526 tabip hakkında hiç bir makale yayınlamadı.

Üstelik İngiliz Tabipler Birliği’nin (BMA) hazırladığı bir ankete katılan tabiplerin yüzde 96’sının kelamlı şiddete maruz kaldığını söylemesi bir daha The Lancet’te kendine yer bulamadı.


2400 iştirakçinin olduğu ankette tabiplerin yüzde 67’si, şiddetin her geçen ay daha da arttığını savunmuştu.

KAYNAK: HABER7