Beyaz Saray’da ‘gorev değişimi’ beklentisi

Haris

New member
ABD Başkanı Joe Biden’ın, gelecek haftalarda Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü vazifesini bırakması beklenen Ron Klain’ın yerine eski Beyaz Saray Covid-19 ile Çaba Koordinatörü Jeff Zients’i getireceği öne sürüldü.

AP’nin haberinde, Biden’ın Zients’i Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü olarak atamayı planladığı kaydedildi.

Beyaz Saray’ın ise ilgili değişiklik konusunda çıkan haberlere yönelik yorum taleplerini cevapsız bıraktığı tabir edildi.

SALGINLA GAYRET GRUBUNUN BAŞINDAYDI

Hükümette ve özel kesimde epey kıymetli idare uzmanlıkları bulunduğu bedellendirilen Zients, eski Lider Barack Obama idaresi sırasında Ulusal Ekonomik Kurulu yöneticisi ve İdare ve Bütçe Ofisinin müdür vekili olarak misyon yapmıştı.

Jeff Zients, Biden devrinde de Beyaz Saray’da salgınla çaba grubuna liderlik yaptıktan daha sonra, geçen nisanda bu durumundan ayrılmış lakin Ron Klain’in isteği üzerine Beyaz Saray’da siyasi araştırmalar ve planlama üzere alanlarda düşük profilde çalışmaya devam etmişti.

Biden’in Obama idaresinde lider yardımcısı olduğu vakit da özel kalemliğini yapan Klain’in ise uzun vakittir mevcut vazifesini bırakmayı düşündüğü, Biden’ın 7 Şubat’ta yapacağı “Birliğin Durumu” konuşmasından daha sonra ayrılmayı hedeflediği haberlere yansımıştı.

KAYNAK: AA