Bilimi ve köpekbalıklarını erişilebilir kılmak – Bilim Gazette

Mustafa

New member
Dakota Law küçük bir köpekbalığını kucaklarken, iki araştırmacı öğrenci ona dokunmak için eğildi. Bu yazdan önce Law hiç laboratuvarda çalışmamış ya da köpekbalığı tutmamıştı. Artık engelli öğrencilere yönelik bir lisans araştırma programı sayesinde her ikisini de yapıyor.

Smith College'da mühendislik bilimleri alanında yükselen son sınıf öğrencisi, Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen Lisans Öğrencileri için Araştırma Deneyimi programı Erişilebilir Köpekbalıkları aracılığıyla bu yaz sekiz hafta boyunca köpekbalıkları üzerinde çalışan üç öğrenciden biri. Bilim'dan George Lauder'ın laboratuvarında çalıştı. Yale Üniversitesi ve Florida Üniversitesi'nden bilim adamları da katıldı.

Görünmez bir engeli bulunan Law, bu deneyimin kendisi için ne anlam ifade ettiğini anlattı. “Hem sektöre girme hem de akademi yolculuğuma devam etme ve engelimin deneyimimi nasıl engelleyebileceği konusunda çok tereddütlüydüm ve açıkçası biraz gergindim.”

Temmuz ayı sonlarında Law'ın programdaki meslektaşları onu Lauder'in laboratuvarında ziyaret ettiğinde bu tereddütlerin hiçbiri belirgin değildi ve Law o zincir kedi balığını ve diş dişlerini gösterdi. “Deri dişleri” olarak da bilinen düz V şeklindeki köpekbalığı pulları, bir emaye kaplamaya, dentin tabakasına, pulpa boşluğuna ve kan damarlarına sahiptir. Lauder da dahil olmak üzere araştırmacıların özellikle ilgisini çekiyorlar çünkü köpekbalıklarının vücutlarının etrafındaki sürtünmeyi azaltarak daha verimli yüzmelerine yardımcı oluyorlar.

George Lauder köpekbalığı derisinin hidrodinamiğini araştırıyor.

Law yazın çoğunu diş dişlerinin yüzen bir köpekbalığı üzerindeki su akışını nasıl etkilediğini araştırarak geçirdi. Cilt örneklerini analiz etmek ve hareketle ilgili verileri toplamak için farklı teknoloji türlerinin nasıl kullanılacağını öğrendi.

Henry Bryant Bigelow İhtiyoloji Profesörü ve Bilim Üniversitesi Organizma ve Evrimsel Biyoloji Bölümü Profesörü Lauder, “Sanırım çoğumuz, özellikle bu günlerde, bilime ve bilimsel deneyime erişimi çeşitlendirmeye çalışıyoruz” dedi. “Bunun birçok boyutu var. Irk boyutları, ekonomik erişilebilirlik, duygusal erişilebilirlik, zihinsel sağlık erişilebilirliği boyutları vardır. Hepimiz gelecek için bilimi çeşitlendirmeye çalışıyoruz ve bu da bunun sadece bir parçası.”

Florida Üniversitesi'nde son sınıf öğrencisi olan Nick Wallis-Mauro, programın bir parçası olarak Yale Üniversitesi'nde Elizabeth Sibert ile çalıştı. Odak noktası mikrofosillerdi. Şu anda Woods Hole Oşinografi Enstitüsü'nde çalışan Sibert, araştırma deneyiminin amacının bunu engelliliğe değil bilime dayandırmak olduğunu söyledi.

“Hepimiz bilim için buradayız” dedi. “Engelli bir bilim insanı olarak kendimi çok yalnız hissettim ve aynı zamanda bilim insanı olan ve farklı şekillerde engelli olan diğer insanlarla tanışmak zorunda kaldığım her fırsatı gerçekten takdir ettim.”

Wallis-Mauro, “Köpekbalıklarını gerçekten seviyorum” dedi. “Bu programı gördüm ve 'Bu çılgınlık! Engelliler için köpekbalığı programı? O benim!'”

Bu, Ulusal Bilim Vakfı'nın Florida Üniversitesi'nden Lauder, Sibert ve Gareth Fraser'a köpek balıklarını incelemek üzere verdiği hibenin ikinci yılıdır, ancak REU programının ilk yılıdır. Araştırmacılar gelecek yıl öğrenci sayısını ikiye katlamak için ek fon talep etme planını tartıştılar. Ayrıca diğer alanlardaki profesörlere ve araştırmacılara engelli öğrencilere yönelik benzer fırsatlar sunma konusunda ilham vermeyi umuyorlar.

Lauder, “Bunu yapmak zor değil… öğretim üyelerinin sadece çabalarına odaklanmaları gerekiyor” dedi.