Blinken ve Austin Kiev’de! Putin’e sert kelamlar

Haris

New member
Bu, Rusya’nın işgalinden bu yana ABD’den Kiev’e yapılan en yüksek düzeyli ziyaret oldu.

Zelenskiy Cumartesi günkü konuşmasında Blinken ve Austin’in Pazar günü Kiev’e gelmelerini beklediğini söylemişti. Lakin iki bakan; pazartesi erken saatlerde Kiev’e geldi.


BLINKEN PUTİN’İ MAKSAT ALDI

Ukrayna Devlet Lideri Volodmir Zelenskiy görüşmeye ait yaptığı açıklamada, “Üst seviye ABD’li yetkililerden oluşan bir heyetin Ukrayna devleti için bu kritik anda Kiev’e yaptığı ziyaret epey kıymetli ve önemlidir” dedi.

3 saat süren görüşme daha sonrasında ABD tarafı açıklama yaparken; bilhassa Blinken’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i gaye aldığı kelamlar gündem oldu. Blinken, “Egemen ve bağımsız bir Ukrayna, Rusya önderi Putin’in bakılırsav müddetinden çok daha uzun müddetler boyunca burada olacak” dedi.

Austin ise, “Bu görüşmelerde odak noktamız şu an yaşanan savaşı kazanmak ve yarını inşa etmek için gereksinim olunan şeyleri konuşmaktı” dedi.


ABD’li bakanların Zelenskiy ile hangi bahisleri konuştuğu çabucak hemen açıklanmadı.

Fakat Ukrayna başkanı, toplantıda bir numaralı gündem hususunun daha fazla silah talebi olacağını söylemişti.

Zelenskiy, ülkenin doğusunda ve güneyinde oluşan yeni cephe sınırlarında kullanmak üzere daha ağır, daha gelişmiş ve daha çağdaş silahlara gereksinim duyduklarını belirtmişti.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE