BM, Yemen’deki tanker krizin tahlili için bedeli deklare etti

Haris

New member
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Kümesinin (UNSDG) internet sitesinde yayımlanan raporda, Safer tanker krizinin tahlil yollarına ait bilgilere yer verildi.

“Safer tankeri krizinin tahlili için 144 milyon dolara gereksinim var.” tabirleri kullanılan raporda, gemiye hemen müdahale edilmesi ve gemideki petrolün yaz aylarında inançlı bir bölgeye alınması için birinci etapta 80 milyon dolar gerektiği açıklandı.

Raporda, ekim ayından itibaren şiddetli rüzgar ve akıntı niçiniyle kurtarma operasyonunun riske girebileceği ve gemide sızıntı ihtimalinin artacağı ihtarında bulunuldu.

Hollanda’nın 11 Mayıs’ta konut sahipliği yapacağı yardım aktifliğiyle Safer tanker krizinin çözülmesi için bağış toplanacağı aktarıldı.

Hudeyde açıklarında 2015’ten beri bakım görmemiş biçimde duran Safer petrol tankerinden 1,1 milyon varil petrolün Kızıldeniz’e dökülme riski bulunuyor.

BM, muhtemel sızıntının 30 yıl evvelki Exxon Valdez felaketinde denize sızan petrolden 4 kat daha fazla olabileceği konusunda uzun müddettir uyarıyor.

KAYNAK: AA