Boris Johnson: Putin beni füzeyle tehdit etti

Haris

New member
İngiltere’nin eski başbakanı Boris Johnson’dan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile ilgili çarpıcı bir açıklama geldi. İkili içinde geçen enteresan bir diyalog Putin’in dünya başkanlarıyla etkileşimlerini inceleyen bir BBC belgeselinde ortaya çıktı.

JOHNSON İŞGALDEN CAYDIRMAYA ÇALIŞTI

İddiaya bakılırsa Johnson gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Putin’i Ukrayna’yı işgal etmenin Batı yaptırımlarına ve Rusya sonlarında daha fazla NATO askerine yol açacağı konusunda uyardı. Ayrıyeten Putin’e Ukrayna’nın “öngörülebilir gelecekte” NATO’ya katılmayacağını söyleyerek Rus askeri harekâtını caydırmaya çalıştı.

PUTİN’DEN OLUMSUZ YANIT

Putin ise bu davetlere olumsuz karşılık verdi.

“Bir noktada beni tehdit etti ve sevinçli bir biçimde ‘Boris, seni incitmek istemiyorum lakin bir füzeyle bu yalnızca bir dakika sürer’ dedi”

BBC belgeseli Putin vs. Batı’da yer alan savlara göre, 11 Şubat’ta Savunma Bakanı Ben Wallace, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile görüşmek için Moskova’ya uçtu.Wallace’ın Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeyeceğine dair garanti alarak ayrıldığı, lakin her iki tarafın da bunun bir palavra olduğunu bildiği tabir edildi.

Bunu zorbalık yahut güç gösterisi olarak tanımlayan Wallace, Rusya ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “Sana palavra söyleyeceğim, palavra söylemiş olduğimi biliyorsun ve palavra söylemiş olduğimi bildiğini biliyorum ve sana bir daha de palavra söyleyeceğim. Bunun bir çeşit güç gösterisiyle ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi.