Bulgaristan’da koalisyon hükümeti krizi erken seçim sonucu aldırttı

Haris

New member
Bulgaristan’da Ekim ayında yapılan seçimlerin akabinde hükümeti kurma süreci başarısız sonuçlandı. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümeti kurma nazaranvini Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Genel Lideri Korneliya Ninova’ya vermişti. Sosyalistlerin Genel Lideri Korneliya Ninova “liderler toplantısı” başlığı altında bugün bütün partilerin başkanlarını görüşmeye davet etti. Toplam yedi partinin bulunduğu meclisten yalnızca üç partinin önderi bugün BSP ile müzakere masasına oturdu. İki yıldan beri meclise girmeyen GERB önderi Boyko Borisov’un şahsen gelmesi “hükümet iştirakine sıcak bakıyor” izlenimi oluştursa da, partiler anlaşamadı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi önderi Mustafa Karadayı, başka parti önderlerinin gelmemesinden dolayı, ülkenin yeni erken genel seçimlere gideceğini söyleyerek, “Erken genel seçimlere gidiyoruz. Önümüzdeki meclis de bir evvelki dört meclise benzeyecek. bir daha hükümet oluşturmak için iki partinin sayısı kâfi olmayacak. bir daha de diyalog gerekir. Ultimatom ve şartlı diyalog vakti değil. 3 yıldan beri ortasında bulunduğumuz politik krizi çözmeden hiçbir krizin üstesinden gelemeyiz” dedi.

BSP, salı günü hükümeti kurma bakılırsavini bir daha Cumhurbaşkanı Radev’e geri verecek. Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada da, Rumen Radev’in BSP temsilcilerini 24 Ocak Salı günü kabul edeceği ve kabine kurma yetkisini geri alacağı bildirildi. Salı günü Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in mevcut 48. Halk Meclisini fesh etmesi, süreksiz bir hükümet tayin etmesi ve en geç iki ay daha sonra için erken genel seçim tarihini belirlemesi bekleniyor. Yeni seçimin mart sonu yahut nisan başında yapılması bekleniyor.

SİYASİ KRİZ NASIL BAŞLADI?

Bulgaristan’da 22 Haziran’da Başbakan Kiril Petkov liderliğindeki koalisyon hükümeti mecliste yapılan itimat oylamasını kaybetmişti. Hükümetin düşmesinin akabinde başlayan siyasi kriz meclisteki öbür partilere hükümet kurma bakılırsavi verilmesi ve başarısızlıkla sonuçlanması niçiniyle derinleşmişti. Ülkede hükümet kurulamamasının akabinde 2 Ekim’de bir daha seçime gidilmişti. Cumhurbaşkanı Radev 2 Ekim’de yapılan seçimi birinci sırada tamamlayan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği için Vatandaşlar Teşebbüsü (GERB) Partisi’ne hükümeti kurma nazaranvi vermesine karşın GERB hükümeti kuramamıştı. Cumhurbaşkanı bu nazaranvi ondan sonrasında Değişime Devam Ediyoruz İttifarı’na vermişti. Değişime Devam Partisi de hükümeti kuramamıştı.