Burkina Faso Fransız askerlerinin ülkeden ayrılmasını istedi

Haris

New member
Burkina Faso Devlet Televizyonunun (RTB) Burkina Faso Haber Ajansını (AIB) kaynak gösterdiği haberine göre, Burkina Faso hükümeti, Fransa ile 2018’de imzalanan askeri işbirliği muahedesini 18 Ocak’ta askıya aldı.

Hükümet, Burkina Faso’da konuşlu Fransız askeri birliklerinin 1 ay içerisinde ülkeden ayrılmasını istedi. Başşehir Vagadugu’da konuşlu Fransız Sabre bakılırsav Gücü’nde, 400 asker bakılırsav yapıyor. Burkina Faso’da 30 Eylül 2022’de yapılan askeri darbe daha sonrasında bir müddetdir var olan Fransız tersliği güç kazanmıştı.

FRANSIZ BÜYÜKELÇİNİN AYRILMASI İSTENDİ

Burkina Faso hükümeti, aralık sonunda Fransa’dan, Vagadugu Büyükelçisi Luc Hallade’ın bakılırsavden alınmasını ve yerine öteki bir ismin gelmesini talep etmişti.

Hükümet, Hallade’ın artık muteber bir muhatap olmadığını belirterek, kendisiyle çalışmak istemediklerini tabir etmişti. Ülkede, 22 Aralık 2022’de, 2 Fransa vatandaşı casusluk suçlamasıyla hudut dışı edilmiş, 4 Aralık 2022’de de Fransız radyosu Radio France Internationale’in (RFI) yayınları askıya alınmıştı.

DARBEYLE SÜRAT KAZANAN FRANSIZ TERSİ EYLEMLER

Burkina Faso’da 30 Eylül 2022’de yaşanan askeri darbenin akabinde devrik başkan Paul-Henri Damiba’nın Fransa Büyükelçiliğine sığındığı tezleri sokakları karıştırmıştı.

İddiaların akabinde Fransa Büyükelçiliği etrafında toplanan göstericiler, Fransa tersi sloganlar atarak binaya girmeye çalışmıştı. Elçiliğe giremeyen göstericiler, binanın giriş kısmını ateşe vermişti.

Fransa Büyükelçiliği, o tarihten bu yana halkın girişine kapatılırken etrafındaki güvenlik tedbirleri artırılmıştı. 18 Kasım 2022’de düzenlenen şovda de büyükelçilik önünde toplanan protestocular, Fransa aksisi sloganlar atmış, elçilik binasına taş ve sopalarla saldırmaya çalışmıştı.