Değişen yasal ve teknolojik ortamda yeşil binalar tasarlama mücadelesi – Bilim Gazette

Mustafa

New member
Isınmaların ve aşırı hava olaylarının bilimsel kanıtları giderek yaygınlaştıkça, Amerikan şehirlerini ve kasabalarını iklim değişikliğine karşı daha dayanıklı hale getirme çabası son yıllarda daha da acil hale geldi. Massachusetts ve New York da dahil olmak üzere pek çok eyaletteki yetkililer, geliştiricilerin ve mülk sahiplerinin binalarında kullanılan enerjinin türünü veya miktarını değiştirmelerini veya azaltmalarını, belirli inşaat malzemelerini ve teknolojilerini dahil ederken diğerlerini dışarıda bırakmalarını ve yeni planlar yapmalarını gerektiren yeni kurallar çıkarıyor. yükselen denizler ve yağmur suyu akışı.

Bu kurallar projelere ekstra maliyet katıyor ve bazen nispeten kanıtlanmamış teknolojilerin kullanılmasını gerektiriyor. Hızla değişen bilimsel, düzenleyici ve teknolojik ortamlar, en ileri görüşlü projelerin bile yakında geçerliliğini yitirebileceği anlamına geliyor; Grand Central Station yakınındaki One Vanderbilt gökdeleninde de aynı durum yaşandı. Çevresel bir gösteri olması amaçlanan proje, yeni kabul edilen şehir iklim düzenlemeleri nedeniyle 2021'de açıldığında yenilikçi yeşil ısıtma-güç sisteminin potansiyel olarak yenilenmesiyle karşı karşıya kaldı.

Holly Samuelson, MD Des. '09, D.Des. '13, Bilim Graduate School of Design'da mimarlık teknolojisi ve bina tasarımıyla ilgili konuların insan ve çevre sağlığını nasıl etkilediği üzerine odaklanan bir mimarlık doçentidir. Alanın tüm hızlı değişimlere nasıl tepki verdiğini Gazette'e anlattı. Röportaj netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

Soru-Cevap

Holly Samuelson

GAZETE: İklim değişikliğinin etkilerinin daha erken ortaya çıkacağı ve beklenenden daha şiddetli olabileceği konusunda artan bir farkındalık var. Bu, projelerin planlanma, tasarlanma ve inşa edilme şeklini değiştirdi mi?

Ne yapıyorsun? İklim değişikliğiyle ilgili odaklanmanın, yatırımın ve uzmanlığın arttığını gördüm. İlerleyen süreçte hızın arttığını göreceğimizi düşünüyorum. Özellikle mevcut binalara ilişkin yeni kanunlarla ilgileniyorum. New York City'de bu, yerel yasa 97'dir. Boston'da bu, BERDO 2.0'dır. [Building Emissions Reduction and Disclosure Ordinance] ve BEUDO 2.0 olacak [Building Energy Use and Disclosure Ordinance] Cambridge'de. Bunlar mevcut binaları hedef alan ilk kanunlar arasında yer alıyor.

Boston'da BERDO 2.0, belirli büyüklükteki mevcut binaların 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna sahip olmasını gerektirecek. Bu durum kafa karışıklığına neden oluyor çünkü ilk kez mevcut binalar herhangi bir ceza olmaksızın enerji domuzu olarak kalamayacak. Yeni binalar için ise kararlar değişiyor. Tasarım ekipleri ve sahipleri, yeni binalarının mevcut binalar haline geleceğini ve bu yasalara göre düzenleneceğinin farkına varıyorlar.

GAZETE: İklim değişikliğinin hangi yönleri en çok dikkat çekiyor?

Ne yapıyorsun? Odaklanılan konuların çoğu operasyonel enerji performansı veya binaların enerji kullanımının azaltılması olmuştur ve olmaya devam etmektedir. İki şey hızla oluyor. Birincisi, yaşam döngüsü karbon emisyonlarına olan ilgide bir artış var, bu da yalnızca binanın işletilmesinden değil aynı zamanda imalat ve inşaattan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını da düşündüğünüz anlamına geliyor. [it]çıkarmadan yıkıma kadar vb.

Geleneksel olarak binalar çalışırken o kadar enerji tüketirdi ki, binaların inşaatına harcanan karbon emisyonlarını bir nevi görmezden gelebilirdik çünkü onlar pastanın çok küçük bir dilimiydi. Ancak şimdi pastanın geri kalanını operasyonel emisyonlar açısından küçültüyoruz ve şebekelerimizi yeşillendiriyoruz, dolayısıyla somut emisyonların göreceli önemi artıyor.

Göreceğimiz bir diğer trend (henüz o noktaya gelmedik) binalarda enerji kullanımının zamanlamasını ve bunun sera gazı emisyonlarını nasıl etkilediğini dikkate almak olacak. Şebekelerimizi gerçekten yeşillendireceksek, muhtemelen rüzgar ve güneş gibi belirli zamanlarda elektrik üreten, aralıklı olarak daha fazla yenilenebilir enerji göreceğiz. Arz ve talebi dengelemenin farklı yolları vardır. Bunun bir yolu binalardaki talebimizin zamanlamasını ayarlamaktır. Dolayısıyla bunun hakkında giderek daha fazla düşünmeye başlıyoruz.

GAZETE: İklim değişikliği ve sürdürülebilirlik için tasarım ve inşa etmenin artan maliyeti ve arkasında henüz çok fazla veri bulunmayan yeni teknolojileri benimsemenin getirdiği risk göz önüne alındığında, geliştiriciler ve mülk sahipleri planlarının amacı hakkında iki kez düşünüyor mu?

Ne yapıyorsun? Dayanıklılık için tasarım yapmamak pahalı olabilir. Haberlerde insanların sıcak hava olayları, elektrik kesintileri, soğuk havalar, kasırgalar vb. sırasında iç mekan koşullarından dolayı öldüğünü gördük. Ticari bina tarafında ise çevrimdışı duruma getirilen bir işletmenin çok pahalı olabileceğini biliyoruz.

Teknoloji değişse de binalarımızı daha dayanıklı hale getirmeye ve karbon ayak izlerini küçültmeye yönelik stratejilerin çoğu iyi biliniyor ve test ediliyor. Örneğin, daha iyi pencere sistemleri kullanmak, genellikle daha az cam alanı kullanmak, böylece daha fazla duvar alanı iyi bir şekilde yalıtılabilir ve uygun pencere gölgelemesi yapılabilir. Bu temel stratejilerin önemi giderek artıyor.

İklime dayanıklılık için tasarım yaparken, taşkın yatağındaysanız pahalı ekipmanları bodrumlardan yüksek katlara taşımak, kasırgaya dayanıklı zarflar tasarlamak veya aşırı sıcak ve soğuk havalara karşı önlem almak için çalıştırılabilir pencereler ve yalıtım koymak gibi temel stratejileri düşünüyorum. elektrik kesintileri. Bunlar bilinmeyen teknolojiler değil.

Eğer bir maliyet-fayda analizi yapmaya çalışıyorsanız, aşırı bir olayın binanızı etkileme olasılığını bilmek zordur. Ve haklısın: Uzun vadeli verilerle ilgili bir sorunumuz var çünkü her şey o kadar hızlı değişiyor ki, bazı durumlarda uzun vadeli veriler artık yeterli olmayabilir. Yani geleceğe dair belirsizlikler olsa da bazı açılardan yolumuz netleşiyor.

GAZETE: One Vanderbilt, pahalı ve en son enerji teknolojisini bünyesine kattı ve dayanıklılık konusunda özel seçimler yaptı. Bina 2021'de açıldığında, yeni şehir düzenlemeleri teknolojiyi modası geçmiş hale getirdi. Bu tür olaylar sıklıkla yaşanıyor mu?

Ne yapıyorsun? Bir Vanderbilt — bu ilginç bir örnek. Aynı anda hem ısı hem de elektrik üretmek için sahada “doğal” gaz yakan bir sistem kurdular; bu genellikle ısı için binada gaz yakıp aynı zamanda enerji santralinde fosil yakıt yakmaktan daha verimlidir ve ısının çoğunu boşa harcar. ve daha sonra elektriği binaya getiriyoruz. Enerji Bilgi İdaresi'ne göre, 2019'da ABD'de ortalama olarak santralden binaya giden enerjinin yüzde 60'ından fazlası kaybedildi. Dolayısıyla One Vanderbilt'in sistemi o dönemde geçerli olan teknolojiden ileri bir adım olarak görülüyordu.

One Vanderbilt'in planlanmasından bu yana olan şey, karbon emisyon sınırlarının zamanla çok daha katı hale gelmesiyle birlikte, belirli mevcut binaları düzenleyen New York City yasasıdır. EPA güç profiline göre, 2021'de şehrin elektriğinin yaklaşık yüzde 90'ı gazdan, yüzde 9'un biraz azı nükleerden ve geri kalanın çoğu da gelecekte karbonsuzlaşma beklentisiyle fosil yakıtlardan üretildi. Aynı zamanda binayı ısı pompasıyla ısıtırsanız (bugünkü trende göre), her bir elektrik birimi binaya birden fazla birimden fazla ısı “pompalayabilir”. Ancak bir bina gaz altyapısına sahip olduğunda bunu daha sonra elektrik sistemleriyle değiştirmek pahalı olacaktır.

Bu binayla ilgili başka bir şey de, camın kabuktaki en kötü termal performansa sahip olması nedeniyle daha az camın daha az enerji kullanmasıdır. O zamanlar bu muhtemelen biliniyordu ve muhtemelen başka öncelikler de geçerliydi. Dolayısıyla, inşaat düzenlemelerinin geleceğini bilemesek de, belki bu hepimiz için bir ders olabilir: Daha sıkı düzenlemelere doğru bir eğilim var. Bu nedenle önceliklerimizi ayarlamamız gerekebilir.

GAZETE: Hızla değişen düzenleyici ortamın heyecan verici ve olumlu bir gelişme olduğunu söylediniz, ancak mevcut koşullara göre kararlar verdiğiniz ve aynı zamanda belki de neyin gelebileceğini tahmin etmek istediğiniz için proje tasarlamayı ve planlamayı daha da zorlaştırıyor mu? 'Bir projenin ortasında bir şeyler değişirse dümdüz yakalanmaz mısınız?

Ne yapıyorsun? Boston'da, gelecekte beklenen BERDO 2.0 gerekliliklerinin dengeyi binaya elektrik verme lehine çevirdiği yeni bina projelerini duydum, örneğin 2050 yılına kadar net sıfırda olmaları gerektiğini biliyorlar, dolayısıyla Şebekenin yeşillendirilmesinden yararlanmaya hazır olmak istiyorum. Oysa bir gaz sistemi kurarsanız, onu kullanmaya bir şekilde kilitlenmiş olursunuz ve şebeke değiştikçe sistem daha temiz olmayacaktır.

Bu tür yasalar diğer şehirlere de yayılıyor. Dolayısıyla, ABD'deki başka bir büyük metropol bölgesinde henüz bu tür yasalar yoksa ve ben o şehirlerde mimar veya geliştirici olsaydım, bunların gelme ihtimalinin yüksek olduğunu aklımda tutardım ve biz de öyle olmalıyız. onlar için hazırlandı.

Mevcut bilgilerle mümkün olan en iyi kararları verdiğinizi düşünüyorum. Kimsenin kristal küresi yok. Bir üniversite olarak Bilim bu şekilde yardımcı olabilir, çünkü tasarım ekiplerinin şu anda üzerinde zaman harcayabileceği kapasiteden daha ileriye bakabiliyoruz ve şunu söyleyebiliriz: “İşte olacağını düşündüğümüz şey ve şu şekilde düşünüyoruz” Eğer yolun daha ilerisine bakarsak bu önemli olacak.” Dolayısıyla yapabileceğimiz en iyi şey, karar vericileri öngörülen gelecek hakkında mümkün olan en iyi bilgilerle donatmaktır.