Demirtaş’tan HDP ve altılı masaya “ortak aday çıkartın” bildirisi: Adaylığı reddetti

Haris

New member
Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, avukatı aracılığıyla Fransız haber ajansı AFP’nin sorularını yanıtladı.

Daha evvel yaptığı açıklamada HDP’nin kendi adayını çıkarmasına dayanak veren Demirtaş, AFP’ye verdiği yanıtta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetin orta aday çıkarması gerektiğini söylemiş oldu:

“Ortak bir adayın desteklenmesinden yanayım. Şu basamakta HDP’nin kendi adayını çıkarması daha yüksek ihtimal üzere duruyor. Fakat, müzakereler yoluyla HDP ile varılabilecek bir uzlaşma kararında, Kürtler dahil Türkiye’nin tüm muhalefetini temsil edecek bir aday hala çıkartılabilir.”

“DEMİRTAŞ CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINI REDDETTİ”

Öte yandan HDP’den yapılan yazılı açıklamada, bir heyetin dün Demirtaş’ı ziyaret ettiği ve kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı teklifini reddettiği açıklandı:

“Siyasi rehin olarak tutulan evvelki devir Eş Genel Liderimiz Selahattin Demirtaş ile bir heyetimiz, kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda dün (26 Ocak) Edirne Cezaevinde görüşme yaptı. Yapılan toplantıda Demirtaş heyete teşekkür ederek, kendisinin tüzel durumunun adaylık için uygun olmadığını belirtti ve partinin bu mevzuda yapacağı çalışmaların destekçisi olacağını vurguladı.

Emek Özgürlük İttifakı’nın adayı olarak ortaya çıkacak ismin ardında duracağını tabir eden Demirtaş, partiyle birlikte seçim kampanyasını ve çalışmalarını en verimli biçimde sürdürme kararlılığında olduğunu bir kere daha lisana getirdi.

Parti idaremiz de kendisine bu yaklaşımından dolayı teşekkür etti ve ortak çalışmanın kazandıracağı konusundaki fikir birliğini pekiştirdi.”HDP: ADAYIMIZI ŞİMDİ BELİRLEMEDİK

Fransız merkezli Euronews kanalına konuşan HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, HDP’nin kendi adayını belirlemek için çalışmalar yürüttüğünü söyleyerek, “Adayımızı daha belirlemedik, lakin ağır bir çalışma sürüyor. Farklı bölümlerden, bileşenlerimizden isimler geliyor. Sahiden adayımızı çabucak hemen belirlenmedik” dedi.

KAYNAK: HABER7