Dinozorların Yok Olduğu Meteor hadisesinden Sağ Kurtulan Kaplumbağa Tipi Keşfedildi!

Mustafa

New member
Dinozorların milyonlarca yıl evvel dünyaya düşen dev meteor ile jenerasyonunun tükendiğini neredeyse herkes biliyor. Lakin yeni bir keşif bu dev meteor olayından sağ kurtulan bir kaplumbağa çeşidini ortaya çıkardı. Dinozorların yok olduğu ve dünyanın büsbütün değiştiği bu olaydan daha sonra bile hayatta kalan kaplumbağa çeşidine gelin yakından bakalım.


Kaplumbağalar güçlü canlılar lakin bu kadar sağlam olabilecekleri iddia edilmemişti.


Araştırmacılar, 66,5 milyon yıl evvel ABD’nin Kuzey Dakota eyaletindeki Tyrannosaurus Rex ve Triceratops ile bununla birlikte yaşayan yumuşak kabuklu bir kaplumbağa tipi keşfetti. Perşembe günü Cretaceous Research mecmuasında yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran bu fosilleşmiş yaratık, dinozorların yaşadığı kitlesel yok olma olayından hemilk evvel geç Kretase devrinde hayatış olan yumuşak kabuklu kaplumbağanın bilinen en eski tiplerinden biri.


Dinozorları yok eden meteor hadisesinden daha sonra hayatta kalmayı başaran yumuşak kabuklu kaplumbağa bu biçimde görünüyor.


Araştırma danışmanı Peter Dodson, ‘Bu araştırma yardımıyla Dinozorlar Çağı’nı bitmiş olduren felaket sırasında hayatta kalan ve yok olan çeşitler hakkında daha fazla bilgi edindik. Görünüşe nazaran kuvvetli olduğunu düşündüğümüz dinozorlar kurtulamadı ve bu kaplumbağa hayatta kaldı’ diyor.

Yeni kaplumbağa çeşidinin fosili, 1975’te Kuzey Dakota’daki Hell Creek Formasyonu’nda bir triceratops örneğiyle birlikte keşfedildi. Fakat fosil, araştırmaların başladığı 2013 yılına kadar Appalachian Eyalet Üniversitesi isimli üniversitede koruma edildi.


Hutchemys walkerorum isimli kaplumbağa, Güney Asya’daki günümüzde yaşayan kaplumbağalarla büyük benzerlik gösteriyor.


Lakin fosili bulunan cinsin midesini ve karın bölgesini kaplayan daha büyük ve daha kuvvetli kemikler olduğu görülebiliyor.

Araştırmacılar, dinozorların kuşağının tükenmesindilk evvel bu kaplumbağaların bir oluşumunu bulmanın fazlaca nadir bir olay olduğunu söylüyorlar. Araştırmayı yöneten etraf bilimci Steven Jasinski, mevzuyla alakalı ‘Soyu tükenmiş bu kaplumbağa kümesi hakkında daha fazla bilgi almaya ve kitlesel yok oluşla nasıl başa çıktıkları da dahil olmak üzere evrimlerini daha düzgün anlamaya başlıyoruz’ diyor.