Elon Musk’ın 70 milyon dolarlık özel jeti görüntülendi

Haris

New member
Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, maddi varlıklarının fazlaca fazla dikkat dağıttığını ve temel olarak Mars’a gitmek ve “Dünya için sürdürülebilir güç üzerinde çalışmak” gibi daha yüksek maksatları olduğunu söylemişti.

Mayıs 2020’de tüm emlak portföyünü elden çıkaracağını söyleyen Elon Musk, geçtiğimiz aylarda son konutunu de sattığını duyurmuştu.

ABD’li sivil havacılık şirketi Gulfstream’in amiral gemisi uçağı G650ER ise Musk’ın mütevazı hayatının tek istisnası olarak göze çarpıyor.

Özel jetten fotoğraflar

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve futbol yıldızı Cristiano Ronaldo’nun da sahip olduğu Gulfstream G650ER jetinin ortasından fotoğraflar yayınlandı.

Uçağı 2016 yılında yaklaşık 70 milyon dolara satın alan Tesla ve SpaceX CEO’suna 1 saatlik uçuş, yaklaşık 3 bin 600 dolara mâl oluyor.

Nisan ayında TED Konferansı’nda konuşan Musk, şahsi tüketim için yılda milyarlarca dolar harcamadığını, fakat özel jetinin tavırlı hayat stilinin bir istisnası olduğunu belirterek, “Bir meskenim ya da yatım yok. Tatil yapmıyorum. Tek istisnam bu uçak. Zira onu kullanmazsam, çalışmak için kullanacağım vakit daralıyor.” demişti.

Öte yandan, Gulfstream G650ER’in fiyatları 66,5 milyon dolardan başlıyor ve işletme maliyetleri milyonlarca doları buluyor.

Washington Post tarafınca elde edilen uçuş kayıtlarına bakılırsa Musk, özel jetine sırf 2018’de ABD, Avrupa ve Asya’da uçarak 700 bin dolar harcadı.

Gazetenin bildirdiğine bakılırsa, Musk tıpkı yıl 250’den çok destinasyona uçtu ve 250 bin kilometreden çok bir uzaklık kat etti.

Özel jette neler var

19 kişilik jetin, yiyecek ve içeceklerin hazırlanabileceği bir mutfağı bulunuyor. Mutfakta ayrıyeten iki saklama bölmesi, bir mikrodalga fırın ve bir konveksiyon fırın yer alıyor. Uçağın modüllerini denetim eden bir dokunmatik ekran, mutfağın ön duvarına yerleştirilmiş biçimde görünüyor.

30 metre uzunluğundaki jet, hem de özelleştirilebilir bir iç yere sahip. Dört hayat alanı bulunan uçağın ana kabini, 10 koltuk ve bir kanepeden oluşuyor.