Baris
New member
FACEIT FPS Düşürür mü? Anti-Cheat, CPU Yükü ve Gerçek Performans Üzerine Bilimsel Bir İnceleme
Uzun zamandır rekabetçi FPS oynayan biri olarak benim de kafamı kurcalayan sorulardan biri şu: Aynı bilgisayar, aynı grafik ayarları ve aynı oyun varken FACEIT açıldığında neden bazı sistemlerde oyun daha farklı hissettirebiliyor? Bazen sayaçta yalnızca birkaç FPS eksiliyor, bazen ortalama FPS neredeyse değişmiyor ama oyun daha takılmalı geliyor. Peki burada gerçekten FACEIT Anti-Cheat'in bir performans maliyeti mi var, yoksa oyuncular sistemlerindeki başka bir problemi FACEIT'e mi bağlıyor?
Bu soruyu yalnızca “bende düştü” veya “bende hiç düşmedi” şeklinde cevaplamak bilimsel açıdan yeterli değil. Çünkü FPS, tek başına oyun performansının tamamını anlatmıyor. Ortalama kare hızı, %1 low, %0.1 low, frame time, CPU kullanımı, GPU kullanımı ve giriş gecikmesi birlikte değerlendirilmelidir. Üstelik FACEIT Anti-Cheat'in çalışma biçimi, sıradan bir masaüstü uygulamasından biraz farklıdır.
Bu nedenle konuyu hem FACEIT'in kendi teknik açıklamaları hem de hakemli akademik çalışmalar ışığında ele almak daha doğru görünüyor.
FACEIT Anti-Cheat Tam Olarak Ne Yapıyor?
FACEIT'in resmi açıklamasına göre Anti-Cheat üç temel bileşenden oluşuyor: oyuncunun sisteminde çalışan uygulama, bilgisayar açılışında yüklenen kernel-mode sürücüsü ve sunucu tarafındaki bileşen. Özellikle kernel-mode sürücünün varlığı önemli; çünkü yazılımın işletim sistemiyle daha düşük seviyede etkileşmesine olanak sağlıyor.
Burada kritik nokta şu: “Kernel seviyesinde çalışıyor” ifadesi otomatik olarak “çok fazla FPS düşürür” anlamına gelmez.
Kernel seviyesinde çalışan bir sürücünün varlığı, teorik olarak sistem kaynaklarının kullanılabileceği anlamına gelir; fakat gerçek performans etkisi yapılan işlemlerin sıklığına, CPU mimarisine, sürücülerin durumuna, işletim sistemi yapılandırmasına ve oyunun zaten CPU sınırında olup olmamasına bağlıdır.
FACEIT de kendi destek dokümanlarında FPS düşüşü veya input lag problemlerinin Anti-Cheat ile ilişkili olabileceğini, ancak başka uygulamaların da buna neden olabileceğini belirtiyor. Özellikle üçüncü taraf overlay'ler, bazı AMD CPU yapılandırmaları ve Malwarebytes Anti-Ransomware gibi yazılımlarla ilgili performans sorunlarından bahsediliyor.
Dolayısıyla bilimsel olarak doğru cümle “FACEIT kesinlikle FPS düşürür” değil; “FACEIT Anti-Cheat bazı sistemlerde ölçülebilir performans maliyeti oluşturabilir, fakat bu maliyet sistemden sisteme değişir” olacaktır.
FPS Neden Düşebilir? CPU Sınırı Burada Belirleyici
Örneğin bir sistem CS2'de GPU'yu yüzde 98-99 oranında kullanıyorsa ve işlemci tarafında ciddi boşluk bulunuyorsa, küçük bir CPU yükünün ortalama FPS üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir.
Buna karşılık rekabetçi CS2 ayarlarında 300-500 FPS almaya çalışan, grafik ayarlarını düşürmüş ve GPU kullanımını yüzde 50-70 seviyelerinde tutan bir sistem çoğunlukla CPU tarafına daha fazla bağımlıdır. Böyle bir bilgisayarda arka planda çalışan ek bir servis veya sürücü, oyunun frame-time düzenini etkileyebilir.
Bu ayrım oldukça önemli.
Örneğin:
Senaryo A:
300 FPS → 295 FPS
Burada yaklaşık %1,7'lik bir ortalama düşüş vardır ve oyuncunun bunu hissetmesi her zaman kolay olmayabilir.
Senaryo B:
300 FPS → ortalama 290 FPS, fakat %1 low 180 FPS → 120 FPS
İkinci durumda ortalama FPS yalnızca yaklaşık %3,3 azalmıştır. Ancak oyun deneyimindeki değişim çok daha belirgin olabilir. Çünkü oyuncu ortalama kare hızından çok, karelerin ne kadar istikrarlı üretildiğini hisseder.
İşte “FACEIT açınca oyun kasıyor” şeklindeki subjektif deneyimlerin bir kısmı burada açıklanabilir.
Ortalama FPS Her Şeyi Söylemez: Frame Time Neden Önemli?
Bir oyunun 144 FPS vermesi, karelerin düzenli biçimde yaklaşık 6,94 ms aralıklarla üretildiği anlamına gelmek zorunda değildir. Bazı kareler 5 ms, bazıları 8 ms, bazıları 20 ms sürebilir.
Oyuncunun algıladığı şey yalnızca saniyedeki toplam kare sayısı değil, görüntünün zaman içindeki tutarlılığıdır.
Bu nedenle FACEIT karşılaştırması yapılacaksa sadece Steam veya oyun içi FPS sayacına bakmak hatalı bir yöntem olur.
Daha sağlıklı bir deney için:
Ortalama FPS
%1 low
%0.1 low
Ortalama frame time
Frame-time grafiği
CPU kullanım oranı
GPU kullanım oranı
CPU saat hızları
GPU saat hızları
Sıcaklıklar
Arka plan uygulamaları
aynı koşullarda ölçülmelidir.
Bu yaklaşım, bilgisayar performansı testlerinde kullanılan temel karşılaştırmalı mantığa daha yakındır.
Bilimsel Bir FACEIT Testi Nasıl Yapılmalı?
Gerçekten “FACEIT FPS düşürüyor mu?” sorusunu araştırmak isteyen biri için en basit yöntem A/B testidir.
Örneğin aynı CS2 haritası, aynı çözünürlük, aynı grafik ayarları, aynı çözünürlük ölçeklendirmesi ve mümkün olduğunca aynı oyun senaryosu kullanılır.
İlk test:
FACEIT Anti-Cheat kapalı
İkinci test:
FACEIT Anti-Cheat açık
Her koşul en az 5 kez tekrarlanmalıdır. Tek bir test sonucu güvenilir değildir; çünkü oyunlarda rastgele CPU görevleri, shader işlemleri, Windows servisleri ve harita içindeki farklı sahneler sonucu değiştirebilir.
Daha sonra ortalama değer yerine dağılıma bakmak gerekir.
Örneğin beş testte FACEIT kapalıyken:
310 / 305 / 314 / 308 / 312 FPS
FACEIT açıkken:
304 / 299 / 307 / 303 / 301 FPS
gibi sonuçlar elde edilirse ortalamalar karşılaştırılabilir.
Fakat bundan bile daha önemlisi %1 ve %0.1 low değerlerinin değişip değişmediğidir.
İstatistiksel açıdan ideal yaklaşım, yalnızca iki ortalamayı karşılaştırmak yerine ölçümlerin varyansını da incelemek ve mümkünse güven aralığı hesaplamaktır. Çünkü iki FPS ortalaması arasındaki küçük fark, ölçüm gürültüsünden kaynaklanabilir.
Bu nedenle YouTube'daki tek bir benchmark videosu veya bir oyuncunun “bende 30 FPS düştü” demesi, genel bir nedensellik kanıtı değildir.
FACEIT'in Güncel Güvenlik Gereksinimleri Performansı Etkileyebilir mi?
Konunun güncel tarafında ayrıca TPM 2.0, Secure Boot, IOMMU ve VBS gibi güvenlik teknolojileri bulunuyor.
FACEIT'in kendi Windows güvenlik gereksinimleri dokümanında TPM ve Secure Boot'un performansı etkilemediği, ancak IOMMU ve VBS'nin bazı sistemlerde, özellikle eski donanım veya olgunlaşmamış firmware kullanılan bilgisayarlarda küçük bir performans etkisi yaratabileceği açıkça belirtiliyor.
Bu ayrıntı önemli çünkü kullanıcı bazen “FACEIT yüzünden FPS düştü” diyebilir; oysa değişen şey yalnızca Anti-Cheat'in kendisi değil, Anti-Cheat'in çalışabilmesi için etkinleştirilen sistem güvenlik özellikleri olabilir.
2026 itibarıyla FACEIT'in güvenlik yaklaşımında IOMMU/VBS gereksinimlerinin belirli oyuncu gruplarında daha geniş biçimde uygulanması da söz konusu.
Dolayısıyla performans analizinde “FACEIT var/yok” ikiliğinden biraz daha ileri gitmek gerekiyor.
Hakemli Araştırmalar FPS ve Gecikmenin Önemini Nasıl Gösteriyor?
FACEIT'e özgü bağımsız, hakemli ve geniş kapsamlı bir “FACEIT Anti-Cheat açıkken ortalama FPS tam olarak yüzde kaç düşer?” çalışması bulmak zor. Bu nedenle doğrudan FACEIT'e ilişkin resmi teknik verilerle, FPS ve gecikme üzerine yapılan akademik araştırmaları birbirinden ayırmak gerekiyor.
2026'da ACM Transactions on Multimedia Computing, Communications, and Applications dergisinde kabul edilen bir çalışma, FPS oyunlarında kare hızlarının oyuncu performansı ve deneyimi üzerindeki etkisini 500 Hz'e kadar incelemektedir. Araştırmacılar yüksek frame rate'in özellikle rekabetçi FPS oyunlarında daha düşük gecikme ve daha akıcı görüntü sağlayabildiğini inceliyor.
Uzun zamandır rekabetçi FPS oynayan biri olarak benim de kafamı kurcalayan sorulardan biri şu: Aynı bilgisayar, aynı grafik ayarları ve aynı oyun varken FACEIT açıldığında neden bazı sistemlerde oyun daha farklı hissettirebiliyor? Bazen sayaçta yalnızca birkaç FPS eksiliyor, bazen ortalama FPS neredeyse değişmiyor ama oyun daha takılmalı geliyor. Peki burada gerçekten FACEIT Anti-Cheat'in bir performans maliyeti mi var, yoksa oyuncular sistemlerindeki başka bir problemi FACEIT'e mi bağlıyor?
Bu soruyu yalnızca “bende düştü” veya “bende hiç düşmedi” şeklinde cevaplamak bilimsel açıdan yeterli değil. Çünkü FPS, tek başına oyun performansının tamamını anlatmıyor. Ortalama kare hızı, %1 low, %0.1 low, frame time, CPU kullanımı, GPU kullanımı ve giriş gecikmesi birlikte değerlendirilmelidir. Üstelik FACEIT Anti-Cheat'in çalışma biçimi, sıradan bir masaüstü uygulamasından biraz farklıdır.
Bu nedenle konuyu hem FACEIT'in kendi teknik açıklamaları hem de hakemli akademik çalışmalar ışığında ele almak daha doğru görünüyor.
FACEIT Anti-Cheat Tam Olarak Ne Yapıyor?
FACEIT'in resmi açıklamasına göre Anti-Cheat üç temel bileşenden oluşuyor: oyuncunun sisteminde çalışan uygulama, bilgisayar açılışında yüklenen kernel-mode sürücüsü ve sunucu tarafındaki bileşen. Özellikle kernel-mode sürücünün varlığı önemli; çünkü yazılımın işletim sistemiyle daha düşük seviyede etkileşmesine olanak sağlıyor.
Burada kritik nokta şu: “Kernel seviyesinde çalışıyor” ifadesi otomatik olarak “çok fazla FPS düşürür” anlamına gelmez.
Kernel seviyesinde çalışan bir sürücünün varlığı, teorik olarak sistem kaynaklarının kullanılabileceği anlamına gelir; fakat gerçek performans etkisi yapılan işlemlerin sıklığına, CPU mimarisine, sürücülerin durumuna, işletim sistemi yapılandırmasına ve oyunun zaten CPU sınırında olup olmamasına bağlıdır.
FACEIT de kendi destek dokümanlarında FPS düşüşü veya input lag problemlerinin Anti-Cheat ile ilişkili olabileceğini, ancak başka uygulamaların da buna neden olabileceğini belirtiyor. Özellikle üçüncü taraf overlay'ler, bazı AMD CPU yapılandırmaları ve Malwarebytes Anti-Ransomware gibi yazılımlarla ilgili performans sorunlarından bahsediliyor.
Dolayısıyla bilimsel olarak doğru cümle “FACEIT kesinlikle FPS düşürür” değil; “FACEIT Anti-Cheat bazı sistemlerde ölçülebilir performans maliyeti oluşturabilir, fakat bu maliyet sistemden sisteme değişir” olacaktır.
FPS Neden Düşebilir? CPU Sınırı Burada Belirleyici
Örneğin bir sistem CS2'de GPU'yu yüzde 98-99 oranında kullanıyorsa ve işlemci tarafında ciddi boşluk bulunuyorsa, küçük bir CPU yükünün ortalama FPS üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir.
Buna karşılık rekabetçi CS2 ayarlarında 300-500 FPS almaya çalışan, grafik ayarlarını düşürmüş ve GPU kullanımını yüzde 50-70 seviyelerinde tutan bir sistem çoğunlukla CPU tarafına daha fazla bağımlıdır. Böyle bir bilgisayarda arka planda çalışan ek bir servis veya sürücü, oyunun frame-time düzenini etkileyebilir.
Bu ayrım oldukça önemli.
Örneğin:
Senaryo A:
300 FPS → 295 FPS
Burada yaklaşık %1,7'lik bir ortalama düşüş vardır ve oyuncunun bunu hissetmesi her zaman kolay olmayabilir.
Senaryo B:
300 FPS → ortalama 290 FPS, fakat %1 low 180 FPS → 120 FPS
İkinci durumda ortalama FPS yalnızca yaklaşık %3,3 azalmıştır. Ancak oyun deneyimindeki değişim çok daha belirgin olabilir. Çünkü oyuncu ortalama kare hızından çok, karelerin ne kadar istikrarlı üretildiğini hisseder.
İşte “FACEIT açınca oyun kasıyor” şeklindeki subjektif deneyimlerin bir kısmı burada açıklanabilir.
Ortalama FPS Her Şeyi Söylemez: Frame Time Neden Önemli?
Bir oyunun 144 FPS vermesi, karelerin düzenli biçimde yaklaşık 6,94 ms aralıklarla üretildiği anlamına gelmek zorunda değildir. Bazı kareler 5 ms, bazıları 8 ms, bazıları 20 ms sürebilir.
Oyuncunun algıladığı şey yalnızca saniyedeki toplam kare sayısı değil, görüntünün zaman içindeki tutarlılığıdır.
Bu nedenle FACEIT karşılaştırması yapılacaksa sadece Steam veya oyun içi FPS sayacına bakmak hatalı bir yöntem olur.
Daha sağlıklı bir deney için:
Ortalama FPS
%1 low
%0.1 low
Ortalama frame time
Frame-time grafiği
CPU kullanım oranı
GPU kullanım oranı
CPU saat hızları
GPU saat hızları
Sıcaklıklar
Arka plan uygulamaları
aynı koşullarda ölçülmelidir.
Bu yaklaşım, bilgisayar performansı testlerinde kullanılan temel karşılaştırmalı mantığa daha yakındır.
Bilimsel Bir FACEIT Testi Nasıl Yapılmalı?
Gerçekten “FACEIT FPS düşürüyor mu?” sorusunu araştırmak isteyen biri için en basit yöntem A/B testidir.
Örneğin aynı CS2 haritası, aynı çözünürlük, aynı grafik ayarları, aynı çözünürlük ölçeklendirmesi ve mümkün olduğunca aynı oyun senaryosu kullanılır.
İlk test:
FACEIT Anti-Cheat kapalı
İkinci test:
FACEIT Anti-Cheat açık
Her koşul en az 5 kez tekrarlanmalıdır. Tek bir test sonucu güvenilir değildir; çünkü oyunlarda rastgele CPU görevleri, shader işlemleri, Windows servisleri ve harita içindeki farklı sahneler sonucu değiştirebilir.
Daha sonra ortalama değer yerine dağılıma bakmak gerekir.
Örneğin beş testte FACEIT kapalıyken:
310 / 305 / 314 / 308 / 312 FPS
FACEIT açıkken:
304 / 299 / 307 / 303 / 301 FPS
gibi sonuçlar elde edilirse ortalamalar karşılaştırılabilir.
Fakat bundan bile daha önemlisi %1 ve %0.1 low değerlerinin değişip değişmediğidir.
İstatistiksel açıdan ideal yaklaşım, yalnızca iki ortalamayı karşılaştırmak yerine ölçümlerin varyansını da incelemek ve mümkünse güven aralığı hesaplamaktır. Çünkü iki FPS ortalaması arasındaki küçük fark, ölçüm gürültüsünden kaynaklanabilir.
Bu nedenle YouTube'daki tek bir benchmark videosu veya bir oyuncunun “bende 30 FPS düştü” demesi, genel bir nedensellik kanıtı değildir.
FACEIT'in Güncel Güvenlik Gereksinimleri Performansı Etkileyebilir mi?
Konunun güncel tarafında ayrıca TPM 2.0, Secure Boot, IOMMU ve VBS gibi güvenlik teknolojileri bulunuyor.
FACEIT'in kendi Windows güvenlik gereksinimleri dokümanında TPM ve Secure Boot'un performansı etkilemediği, ancak IOMMU ve VBS'nin bazı sistemlerde, özellikle eski donanım veya olgunlaşmamış firmware kullanılan bilgisayarlarda küçük bir performans etkisi yaratabileceği açıkça belirtiliyor.
Bu ayrıntı önemli çünkü kullanıcı bazen “FACEIT yüzünden FPS düştü” diyebilir; oysa değişen şey yalnızca Anti-Cheat'in kendisi değil, Anti-Cheat'in çalışabilmesi için etkinleştirilen sistem güvenlik özellikleri olabilir.
2026 itibarıyla FACEIT'in güvenlik yaklaşımında IOMMU/VBS gereksinimlerinin belirli oyuncu gruplarında daha geniş biçimde uygulanması da söz konusu.
Dolayısıyla performans analizinde “FACEIT var/yok” ikiliğinden biraz daha ileri gitmek gerekiyor.
Hakemli Araştırmalar FPS ve Gecikmenin Önemini Nasıl Gösteriyor?
FACEIT'e özgü bağımsız, hakemli ve geniş kapsamlı bir “FACEIT Anti-Cheat açıkken ortalama FPS tam olarak yüzde kaç düşer?” çalışması bulmak zor. Bu nedenle doğrudan FACEIT'e ilişkin resmi teknik verilerle, FPS ve gecikme üzerine yapılan akademik araştırmaları birbirinden ayırmak gerekiyor.
2026'da ACM Transactions on Multimedia Computing, Communications, and Applications dergisinde kabul edilen bir çalışma, FPS oyunlarında kare hızlarının oyuncu performansı ve deneyimi üzerindeki etkisini 500 Hz'e kadar incelemektedir. Araştırmacılar yüksek frame rate'in özellikle rekabetçi FPS oyunlarında daha düşük gecikme ve daha akıcı görüntü sağlayabildiğini inceliyor.