Finlandiya, Türkiye’nin istediği kişiyi geri verdi

Haris

New member
Finlandiya haber ajansı STT’nin bakanlık sonucuna dayandırdığı haberine göre, Finlandiya Adalet Bakanlığı, Ekim 2022’de Türkiye’nin iade talebini kabul etti. Bakanlığa bakılırsa şahıs, daha evvel Türkiye’de hırsızlıktan hatalı bulunmuştu. bu biçimdece Finlandiya, 2019-2022 yılları içinde üç kişiyi Türkiye’ye iade etmiş oldu.

TERÖRİSTLERİ VERMİYORLAR

Ankara, 2012’den bu yana 17 kişinin hudut dışı edilmesine yönelik Finlandiya’dan resmen talepte bulundu. Helsinki’nin geçen sene sonunda aldığı ve beklemede olan bir dava haricinde, tüm talepler tahlile kavuşturuldu. Kasım ayında Finlandiya, Türkiye’nin iade talebini geri çevirdi. Ankara, Finlandiya’dan Türkiye’de “silahlı bir terör örgütüne üye olmaktan” hüküm giymiş bir kişinin iade edilmesini istiyordu.

“MEVZUATA NAZARAN HAREKET EDERİZ” DİYORLAR

Fin yetkililer, Türkiye tarafınca iletilen iade taleplerinin milletlerarası hukukun yanı sıra Finlandiya mevzuatına uygun olarak değerlendirildiğini belirtiyor. birebir vakitte, Finlandiya’nın cezai bir suça dayalı iade talebini kabul etmesi için kelam konusu hatanın Finlandiya’da da en az bir yıl mahpus cezası gerektirmesi kaidesi bulunuyor.

İADESİ YAPILANLAR TERÖR SUÇLULARI DEĞİL

Bu ortada Adalet Bakanlığı’nın iade kararları, Türkiye’ye hudut dışı edilen şahısların terörizmle temaslı olmadığı, üç olaydan ikisinin cinsel hatalar birinin de hırsızlık kapsamında olduğunu gösteriyor.


KAYNAK: EURONEWS