Gardaş’a 3 bin 500 casus yerleştirmiş! Tarihte örneği yok

Haris

New member
İran istihbaratının, Azerbaycan’a ilahiyat, siyaset, iktisat, kültür, güvenlik, sivil ve askerî bürokrasi alanında Tahran’a hizmet etmesi için 3.500 Şii muhbir yerleştirdiği argüman edildi. Bu isimlerin tamamı, Azerbaycanlı bayanlarla evlenerek Bakü’ye sızdı.

Azerbaycan istihbaratı, 1997-2011 periyodunda özel bir program dahilinde gerçekleşen sızma tertibini tespit etti ve sorgulanan İran casusları kabahatlerini itiraf etti. İran’ın sızma harekâtı ve casuslarının deşifre olması ile bir arada 700 Şii muhbirin Azerbaycan’dan kaçtığı tespit edildi.

TAHRAN’DA ÖZEL MASA KURULDU

Azerbaycan kaynaklarından elde edilen bilgilere bakılırsa projenin startı, İran’ın başşehri Tahran’da 1996 yılında Azerbaycan Masası isimli özel ünitenin kurulmasıyla verildi. Birinci iş olarak İran istihbarat servisleri Şaziman-ı İttilaat ve IRGC takımından 4 bin istihbaratçı seçildi ve bu isimler Azerbaycan coğrafyası, lisanı, kültürü ve üzerine özel eğitimden geçti. Akabinde olayın Azerbaycan safhasına geçildi. İran’ın Azerbaycan Büyükelçiliğinden Tahran idaresine yakın ailelerle ilgili geniş çaplı çalışma istedi. daha sonrasında belirlenen isimlerle irtibata geçilerek evlendirme etabına geçildi.

TARİHTE ÖRNEĞİ YOK

Azerbaycan Güvenlik Kaynakları tarihte bu sızma projesinin öteki bir meselain olmadığını kaydetti. Yakalanan İranlı muhbirler, eşlerini katalogdan seçtiklerini anlattı. İran casuslarının birinci işi Azerbaycanlı eşlerinin Rehber olarak tanımladıkları Hamaney’e biat etmelerini, itikadi mevzular başta olmak üzere namaz ve başka ibadetlerini Şiilere nazaran ifa etmesini sağlamak oldu. Farklı kamufle yolları uygulayan Şii casuslar, Azerbaycan’a yerleşmenin ardından nazaranv alanlarında istihbarat toplamaya ve bu ayrıntıları Tahran’a göndermeye başladı.

Azerbaycan maddelerine göre evlilikten beş sene daha sonra elde edilen vatandaşlık hakları ile daha geniş imkânlara kavuşan İran casuslarının misyon tariflerinde da değişikliğe gidildi. Vatandaşlık hakkına sahip olanlar daha stratejik alanlara yönlendirildi. Bazı muhbirler önemli sermayelerle ticari alana dahil olurken öbürleri ise sivil ve askerî diplomasi, siyaset, STK’lar, kültür, sanat, ilahiyat üzere alanlara sızdı.

ELÇİLİĞİ BASAN TIPKI KADRODAN

Geçtiğimiz günlerde Tahran’daki Azerbaycan Elçiliğindeki kanlı baskını gerçekleştiren Yasin Hüseyinzade’nin de birebir gruptan olduğu tespit edildi. Hüseyinzade’nin Urumiye’de kitapçılık yapan kardeşi Rahman Hüseyinzade, Azerbaycanlı bayanların bu tuzağa düşürülmesi sürecinde kıymetli isimlerden olduğu ve IRGC İstihbaratı’nda özel bakılırsavleri olduğu rapor edildi.

Prof. Dr. Dönmez Emre “Azerbaycan halkı 100 yıllık Rus esareti periyodunda dinsiz ya da Şii olma konusunda epey ağır baskıya maruz kaldı. Zira Türklerin kendi asli nitelikleri ile kalması hem Rus tıpkı vakitte İran kanadında en büyük tehdit ögesi olarak görülüyor. Olayın öteki bir boyutu ise Türklerin bir daha his, fikir ve coğrafik bağlarını kurma istikametinde atılan adımlar. Bilhassa İran bunu kendi varlığının sonu üzere görüyor. Bu sebeple bize ya dinsiz ya da Şii olun dediler ve bu uğurda her yolu denediler. Artık bir daha kendi kodlarımıza dönüyor olmamız haricî odakları rahatsız ediyor. Son büyükelçilik saldırısı da bunun açık göstergesi” dedi.

KANLI TAARRUZUN ŞİFRELERİ

Azerbaycan güvenlik kaynakları, 27 Ocak’ta yaşanan baskın planının bütün büyükelçilik vazifelilerinin öldürülmesi ve katilin bir daha aracına binerek olay mahallinden ayrılması üzerine kurulduğu bilgisini paylaştı. Azerbaycanlı diplomat ve güvenlikçilerin direnişi bu planı bozdu. Otomatik tüfekli katilin üzerine atlayan Azerbaycanlı güvenlik bakılırsavlileri verilen şehide karşın daha büyük çaptaki katliamı önledi.

Azerbaycan kaynakları, patlayan silahlara karşın Tahran’ın en stratejik noktasına İran polisinin 30 dakika boyunca gelmemesi ve kapıda katile ilişkin aracın çalışır durumda bekletilmesini tezlerine münasebet olarak gösterdi. Yaşanan tansiyon daha sonrası Azerbaycan hükûmeti, Tahran Büyükelçiliğini kapattı.

Diplomatik alakalar Tebriz Konsolosluğu üzerinden devam edecek. Bu adım, bir istikameti ile İran rejimine duyulan rahatsızlığın gösterilmesi öbür yandan ise bizim açımızdan temel merkez Güney Azerbaycan’dır iletisi olduğu formunda yorumlandı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ