Geleceğin dört iklim liderini harekete geçiren şey — Bilim Gazette

Mustafa

New member
Bu hikayenin bir parçası bir dizi mezun profili Mezuniyet törenleri öncesinde.

Ülkenin çeşitli yerlerinden, farklı yoğunluklardan ve geçmişlerden geliyorlar. Bu mezun son sınıf öğrencilerini birleştiren şey, iklim değişikliğiyle mücadeleye olan bağlılıktır. Dördü de krize hayatlarının erken dönemlerinde uyanmıştı. Bu, çevre mühendisliğinden kamu politikasına, hava kirliliği ve kurumsal çıkar gücünün araştırılmasına, biyoçeşitlilik ve tıbbi atıkların azaltılması gibi kritik konuların gündeme getirilmesine kadar her şeyin incelenmesine yol açtı. Geleceğin bu liderleri hep birlikte çok disiplinli bir cephe oluşturuyor ve çağımızın en acil sorununa umut veriyor.

'Çevremdeki insanların nadir görülen kanserlere yakalanmasına neden oldu'

Alayna Jenkins
St.Charles, Missouri

St. Louis banliyösünde çevre bilimi ve kamu politikası yoğunlaştıran (hükümetin ikinci kademesinde) olan Jenkins, küçük yaşlardan beri insan haklarına özel bir tutku duyan bir aktivistti.

İlk olarak 2014 yılında Ferguson yakınlarında siyahi genç Michael Brown'un polis tarafından öldürülmesinin ardından silahlı şiddeti sona erdirme hareketine dahil oldu. Jenkins, bir süre sonra, evinden sadece yedi mil uzakta bulunan bir nükleer atık alanı olan West Lake Landfill ile ilgili halk sağlığı endişelerinin arttığını öğrendiğinde, insan hakları ile çevre arasındaki bağlantıyı kurmaya başladı.

Bu 200 dönümlük Superfund sahası radyoaktif atıklarla, Manhattan Projesi'nin yan ürünleriyle ve nükleer silah üretimiyle kirlenmiş durumda. Jenkins, “Bir taşkın yatağında bulunan Coldwater Creek'e sızdı ve çevremdeki insanların nadir görülen kanserlere yakalanmasına neden oldu” dedi. Bu, onun 16 yaşında, radyoaktif malzemenin bölgeden uzaklaştırılması için baskı yapan Missouri Çevre Koalisyonu'na katılmasına neden oldu.

Jenkins, Bilim'da çevre ve insan hakları arasındaki bağlantıyı takip etmeye devam etti. Bitirme projesi, hava kirliliği ile zihinsel sağlık bozuklukları arasındaki bağlantıyı araştırdı. Lisans Evleri ve yurtlarında sürdürülebilirlik çalışmalarını teşvik etmek için Sürdürülebilirlik Ofisi'nin Kaynak Verimliliği Programında çalışmaya başladı. Ayrıca eğitiminin bir kısmını kendi eyaleti adına kullanmaya ayırdı ve şu anda Z kuşağı liderliğindeki Missouri Biyoçeşitlilik Projesi'nin başkanı olarak görev yapıyor.

Jenkins, 2022'de Mısır'daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP27'de Bilim'ın temsil edilmesine yardımcı oldu. Oradan, resmi bir gençlik seçmen grubu da dahil olmak üzere çeşitli BM iklim girişimlerinde yer aldı. Jenkins, “100'den fazla ülkeden bir araya gelerek ihtiyaçlarımıza ilişkin beyannameler hazırlıyoruz” dedi. “Çünkü bizim neslimiz iklimle mücadele edecek.”

Jenkins kamu hizmetinde bir kariyer planlarken, West Lake Çöp Sahası yakınında düzenli olarak toplanan bir grup rahibeyi düşünmeden edemiyor. Radyoaktif atıklara maruz kalmaktan olumsuz etkilenen herkes için daha iyi bir gelecek sağlamak için onlarla birlikte dua ettiğini hatırladı. Jenkins, “Bu, Bilim'da düşündüğüm bir şeydi” dedi. “Gerçekten daha iyi bir hayatım var.”

'Bir söylentiden dolayı isyan çıkar'

Quinn Lewis
Berkeley, Kaliforniya

Hükümetin yoğunlaştırıcısı iklimi Kuzey Yıldızı olarak adlandırıyor.

Lewis, boş bir yıl boyunca resim eğitimi almak için başlangıçta Floransa'ya gitti. Ancak Parkland'deki silahlı saldırı ve diğer toplumsal trajedilerden sonra kendini “etik ve ahlaki açıdan uzaklaştırılmış” hissetti. Daha tatmin edici bir şey arayışında olan Lewis kısa süre sonra kendini Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde ortaokul öğretmenliği yaparken buldu ve burada kaynak kıtlığı konusunda hızlandırılmış bir kurs aldı.

Ülkedeki kuraklığı bilen ama ciddiyetini bilmeyen Lewis, “İnediğimde 45 saniye boyunca su akabileceği konusunda bilgilendirildim” dedi. “Sosyal bir buluşma gibiydi. Suyun kesileceği söylentisi üzerine isyanlar çıkacaktı. Bir anda sokak ortasında otobüsler ateşe veriliyor, çocuklar okula gidemiyor.”

Lewis, Bilim'a girdikten sonra büyük düşünmeye ve dünya çapındaki iklim sorunlarına karşı yapısal değişim için çalışmaya karar verdi. “Bilim sana güç sistemlerine erişim sağlıyor” dedi. “İklim konusunda bir şeyler yapmak istediğimi düşünerek buraya geldim. Ne olduğunu bilmiyordum. Ben bir bilim adamı değilim. Ben matematik insanı değilim.”

Araştırma ve yazma alanında kendine uygun bir yer buldu. “Dünyayı Kurtarmanın Ekonomi Politiği” alaycı başlıklı son tezi, kurumsal çıkar gruplarının gücüyle iddialı bir hesaplaşmadır. Belirli endüstrilerin iklim politikasını engellemesine izin veren kültürel ve ekonomik güçleri anlamak ve hatta tahmin etmek için bir model ortaya koyuyor. Kömür sadece en bariz örnektir.

Lewis, “Ancak iklim değişikliği politikasını engelleyen tek endüstri kömür değil” dedi. “Gelecekte sorun yaratacak benzer özelliklere sahip başka endüstriler de var. Bunu öngörebilmemiz gerekiyor. Artık bir politika uygulamaya koyduğumuzda herkesin çıldırdığı ve ardından politikanın başarısız olduğu bir şeye artık sahip olamayız.

Lewis ayrıca Bilim'da Öğrenci İklim Değişikliği Konferansının başlatılmasına yardımcı oldu ve Bilim Business School müfredatı için iklimle ilgili vaka çalışmaları yazdı. Şu anda MIT-Bilim ortak iklim girişimi olan Roosevelt Projesi'nde çalışıyor ve yenilenebilir enerji kaynakları için enerji iletim sisteminin iyileştirilmesine ilişkin bir rapora katkıda bulunuyor.

Lewis uzun vadede araştırmalarına ve yazmaya, belki de doktora düzeyinde devam etmeyi umuyor. program oluşturmak veya politika yapıcılar için araçlar oluşturmak olabilir. Ama önce, bu etkili sektörde akıcılık kazanmak amacıyla bir yatırım bankasında tam zamanlı çalışmak üzere New York'a gidecek. “Her şey yolunda giderse” diye ekledi, “Güç ve enerji grubuyla çalışacağım.”

'Yeniden kullanılabilir su şişesini yeniden doldurdum'

Cole Petersen
Snowmass Köyü, Colorado

Petersen, çocukluğunda çevreye özen gösterme nedenleriyle çevrelenmişti. Sinirbilim yoğunlaştırıcısı (çevre bilimi ve kamu politikası ikincil olarak), Aspen yakınlarındaki bir kayak merkezi ve tatil kasabası olan Snowmass Köyü'nün 10.000 metreden fazla zirvelerinin ortasında büyüdü. Petersen, “Oradaki devlet okulları açık havada eğitime gerçekten önem veriyordu” diye hatırladı. “Sekizinci sınıftan mezun olmak için bir hafta boyunca sırt çantalı bir geziye çıkmamız gerekiyordu.”

Petersen, Colorado'nun bir başka öğretici özelliğinin de, ailesinin yaşadığı vadide orman yangınlarının ve iklim stresinin artmasına neden olan “1000 yıllık kuraklık” olduğunu ekledi.

Bir genç olarak doğal dünyaya olan ilgisi, hiper-yerel ölçekte katılımını sağladı. Bölgedeki bir üniversite fuarı için tek kullanımlık plastiği azaltmak için çalıştığını hatırladı. Gülümseyerek, “Bilim temsilcisiyle orada tanıştım” dedi. “Onun yeniden kullanılabilir su şişesini yeniden doldurdum.”

Petersen üniversitede bu ilgi alanlarını tıp ve akıl sağlığı tutkusuyla birleştirdi. Öğrenciyken yeşil alanın nörogelişim ve çocukluk çağı travmaları üzerindeki etkilerini araştırdı. Bilim Sıfır Atık Ekibi'nde bir iş buldu ve daha sonra Sürdürülebilirlik Ofisi'nde Quincy House temsilcisi olarak çalıştı. Gönüllü olarak, laboratuvar atıklarını azaltmak, enerji kullanımını korumak ve sürdürülebilir bitki bazlı gıdaları artırmak için Massachusetts Genel Hastanesi de dahil olmak üzere Boston sağlık kurumlarıyla ortaklık yapan Yeşil Tıp Girişimi'nin (GMI) başkanlığını yaptı.

Petersen, “Sağlık hizmetlerinin aslında kirliliğe ve tüm bu çevresel zararlara önemli bir katkısı var” dedi. “Fakat aynı zamanda çevre politikasını ilerletmede tamamlayıcı bir oyuncu da olabilir.”

2022-23'te Petersen, GMI'nın lisans öğrencilerinin liderliğindeki yeni Bilim İklim Koalisyonuna katılımına öncülük etti. “Kampüste çok fazla iklim grubu var” dedi, “ama şu ana kadar aralarında çok fazla örtüşme olmadı. Kaç kişinin iklim girişimlerini önemsediğini ve birlikte çalışmaya istekli olduğunu görmek gerçekten olumlu bir deneyim oldu.”

Petersen, kırsal bir ortamda pediatrik tıp alanında uzun vadeli çalışmalar yapmayı planlayarak tıp fakültelerine başvurmayı planlıyor. Bir hekim olarak atıkların azaltılması ve çevre sağlığı konusunda öğrendiği her şeyi uygulamayı amaçlıyor. “Mass General'daki doktorların sürdürülebilirlik girişimini ilerlettiklerini gördüm” dedi. “Ben de bunu yapmak istiyorum.”

'Düşük gelirli insanlar her zaman sopanın kısa ucunu alırlar!'

Maggie Vallejo
Inglewood, Kaliforniya

On birinci sınıf, Güney Kaliforniya'dan çevre bilimi ve mühendislik uzmanı Vallejo için bir dönüm noktasıydı. Bir robot bilimi dersi onun tamir etme sevgisini alevlendirdi. Kimya dersi onun karmaşık akademik materyalleri ve haber raporlarını sindirme yeteneğini güçlendirdi.

“Bundan önce iklim değişikliğini gerçekten anlamıyordum” diye itiraf etti.

Karayolları ve havalimanlarının yakınında yaşayanların PM2.5 konsantrasyonlarına (havayı kirleten küçük parçacıklar) daha fazla maruz kalmaları üzerine kimya öğretmeni tarafından verilen bir vaka çalışması özellikle akılda kalıcıydı. Birinci nesil üniversite öğrencisi, “Kişisel bir etkisi oldu çünkü LAX'e gerçekten yakın olan Inglewood'da yaşıyorum” dedi. “Ben de şunu merak ettim: 'Neden havalimanlarının yakınında yaşayan insanlar var? Düşük gelirli insanlar her zaman sopanın kısa ucunu yiyorlar!'”

Vallejo, Bilim'da bilim, çevre ve halk sağlığı konularındaki ilgi alanları arasında köprü oluşturan kurslar ve araştırma fırsatlarının peşine düştü. PM2.5 konsantrasyonlarını resmi olarak inceleme fırsatı buldu; örneğin, orman yangınlarının Amazon Havzası'nın uzak bölgelerinde yaşayan Yerli insanlar üzerindeki etkisini analiz etmek için Bilim iklim bilimcileriyle ortaklık kurdu. Vallejo, “Bu parçacıklar çok küçük olduğu için akciğer yollarınıza girebilir ve solunum yolu hastalıklarına ve hatta ölüme neden olabilir, çünkü sizi belirli kanser türlerine karşı daha yüksek risk altına sokar” dedi.

Vallejo'nun bir sonraki büyük projesi Bilim'ın Anderson Araştırma Grubu ve Stratosferik Havadan İklim Gözlem Sistemi ile oldu. Bu otonom uçak veri topluyor ve Antarktika'daki buzların erimesi, su baskını, kontrol edilemeyen yangınlar ve daha fazlasını içeren riskleri değerlendiriyor; Vallejo'nun araştırması özellikle onu havada tutan güneş pillerine odaklanıyor. Son sınıf tezini, küçük çatlakları ve elektrik kesintisinin diğer öngörücülerini belirlemek için elektrolüminesans görüntülemenin kullanılması üzerine yazdı. “Asıl amaç, kötü hücrelerin uçağa lehimlenmesini önlemekti” dedi.

Gelecek yıl Vallejo, doktora yapıp yapmamayı değerlendirirken Anderson Araştırma Grubu ile lisans sonrası bir program yapacak. “Açıkçası iklim değişikliği hafifletmemiz gereken bir şey” dedi. “Öğrenmeye devam etmek ve işleri nerede geliştirebileceğimi görmek istiyorum.”