‘Gizemli hepatit’ olayları artıyor: 28 Nisan’da risk raporu açıklanacak

Haris

New member
Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC) Yöneticisi Andrea Ammon, düzenlediği basın toplantısında, son haftalarda sayısı giderek artan hepatit vakalarına ait bilgi verdi.

140 OLAY AVRUPA’DA

Dünya genelinde sebebi belgisiz hepatit virüsü görülen çocuk sayısının 190’a yükseldiğini lisana getiren Ammon, bu hadiselerin 140’ının Avrupa ülkelerinde olduğunu tabir etti.

Ammon, olayların birbiriyle ilişkili olmadığına, ötürüsıyla hadise artışının memleketler arası seyahatten kaynaklanmadığına dikkati çekti.

RİSK RAPORU AÇIKLANACAK

Hepatit olaylarının COVID-19 yahut adenovirüs ile irtibatının da çabucak hemen netleşmediğini belirten Ammon, ECDC’nin 28 Nisan’da bu hususa ait risk kıymetlendirme raporu açıklayacağını duyurdu.

ilk vakit içinderda 5 ve 8 Nisan’da İngiltere’de görülen, 21 Nisan prestijiyle 11 ülkeye yayılan sebebi bilinmeyen hepatit virüsüne en son bugün Japonya’da bir çocukta rastlandı.

GİZEMLİ HEPATİT VAKALARI

DSÖ, 16 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere’de 74 çocukta niçini belirlenemeyen hepatit virüsü tespit edildiğini duyurmuştu. Dün yapılan açıklamada da virüsün 11 ülkeye yayıldığı ve en az 169 olay olduğu belirtilmişti.

Virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı üzere belirtilerin görüldüğü, 17 çocuğun da ağır karaciğer iltihabı geçirmeleri niçiniyle karaciğer nakli yapılarak tedavi edildiği açıklanmıştı.

Hastalığın “gizemli” yahut “sebebi belirsiz” olarak tanımlanması, akıllara COVID-19 virüsünü getirirken, yeni bir “küresel salgın” ihtimalini gündeme taşıdı.

COVID-19, çabucak hemen ismi konulmadan evvel “gizemli bir akciğer rahatsızlığı” olarak tanımlanıyordu.KAYNAK: AA