Hükumet istedi, kral mal varlığını deklare etti: 2.5 milyon avro

Haris

New member
Ülkedeki sol koalisyon hükümetinin getirdiği şeffaflık yasası kapsamında Kraliyet Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Kral 6. Felipe’nin şahsi birikimleriyle mevcut durumda bankada yatırım ve ferdi hesaplarında toplam 2 milyon 260 bin avro bulunduğu, ayrıyeten 305 bin 450 avro kıymetinde de mücevher, antika ve sanat yapıtının sahibi olduğu bildirildi.

İspanya’da 2014’te babası Juan Carlos’tan tahtı devralan 54 yaşındaki 6. Felipe’nin, öncesinde Asturias Prensi olduğu periyot dahil olmak üzere 25 yıldır devlet bütçesinden maaş aldığı hatırlatıldı.

Kral 6. Felipe, devlet bütçesinden yıllık 253 bin 850 avro brüt maaş alıyor.

İspanya’da Kraliyet Ailesi’nde yolsuzluk argümanları son periyotlarda sık sık gündeme gelmişti.

Hakkındaki yolsuzluk savlarından dolayı devletten aldığı maaşı kesilen ve Ağustos 2020’den bu yana İspanya’yı terk ederek Birleşik Arap Emirlikleri’ne yerleşen eski Kral Juan Carlos, İspanya’da yürütülen soruşturmalardan aklanıp hiç karar giymemiş olsa da kraliyet ailesinin prestijini zedeledi.

Kral 6. Felipe’nin ablası Prenses Cristina’nın bu yıl boşandığı eski kocası İnaki Urdangarin de vergi kaçırma ve zimmetine para geçirme kabahatlerinden 2018’de 5 yıl 10 ay mahpus cezası almıştı.

Urdangarin geçen martta kaideli tahliyeyle cezaevinden çıkmıştı.

KAYNAK: AA