Hz. Muhammed’e hakaret etti, Twitter hesabı askıya alındı

Haris

New member
Twitter idaresi, birtakım bildirileri silmesi durumunda Geert Wilders’in hesabının açılacağını bildirdi. Fakat çok sağcı başkan, kuralları ihlal etmediğini savundu.

Twitter’ın son sonucunda, Wilders’in kendisine gelen vefat tehditleri ile ilgili olarak Pakistan Başbakanı Şehbaz Şerif’e yaptığı çağrıyı içeren bildirisinin tesirli olduğu açıklandı.

Özgürlük Partisi (PVV) başkanı, Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a, Twitter’ın kendisine, “nefret söylemi ile ilgili kuralları çiğnediği için” hesabının askıya alındığını bildirdiğini söylemiş oldu.


HZ. MUHAMMED’İ AMAÇ ALDI

Wilders, toplumsal medya aracılığıyla Pakistan vatandaşlarından gelen mevt tehditleri üzerine, Twitter hesabından bu ülkenin Başbakanı Şehbaz Şerif’e yönelik bir ileti paylaşmıştı.

Wilders’e bakılırsa Twitter, hesabını bu bildiri niçiniyle askıya aldı.

Wilders, Twitter iletisinde, şunları kaydetmişti:

“Başbakan Shehbaz’ı inciten şey, İslam denen hoşgörüsüz ideolojinin şiddeti, düzmece peygamber Muhammed’den ilham alan Pakistanlıların fetvaları ve mevt tehditleri. Biz her vakit Müslümanlığa karşı özgürlüğü seçiyoruz ve asla kazanamayacaksınız.”


“PAYLAŞIMI SİL” ŞARTI

Bu bildiriyle ilgili birinci şikayetin akabinde Twitter, Wilders’ten paylaşımını silmesini istedi. Toplumsal medya platformu, bildirisi kaldırması durumunda 12 saat ortasında Wilders’in hesabının açılacağını bildirdi.

PVV başkanı, iletisinin kuralları ihlal etmediğini savunarak karara itiraz etti.

Wilders, Twitter idaresinin iki gün ortasında itiraza karşılık vermesi gerektiğini lakin bu süreyi uzatarak hatırlatmalarına cevap verilmediğini öne sürdü.

Twitter’in sonucunı “tuhaf” olarak pahalandıran çok sağcı başkan, “Kafama bıçak saplanan tehdit fotoğraflarına müsaade verilirken benim sözlerime müsaade verilmemesi daha da tuhaf” diye konuştu.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE