İngiltere Savunma Bakanı Wallace: “15 bin Rus askeri öldürüldü”

Haris

New member
Wallace, Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının üzerinden 61 gün geçtiğine dikkati çekti.

Değerlendirmelerine nazaran atak sırasında yaklaşık 15 bin Rus askeri işçisinin öldürüldüğünü kaydeden Wallace, ayrıyeten 2 binden çok zırhlı aracın imha edildiğini yahut ele geçirildiğini, bunlar içinde en az 530 tank bulunduğunu söylemiş oldu.

Rusya’nın ayrıyeten 60’tan fazla helikopter ve savaş uçağı kaybettiğini belirten Wallace, Karadeniz Filosu’na ilişkin Moskova kruvazörünün de battığını anımsattı.

Wallace, “Rusya şu ana kadar neredeyse tüm gayelerinde başarısız oldu. Bu başarısızlığın farkında olarak Rus komutanlığı bir daha bir ortaya geldi, destekler yaptı ve Donetsk ve Luhansk bölgelerinin güvenliğini sağlamaya odaklandı.” dedi.

İşgalin daha sonraki evresinde, Rusya’nın Donbas’ta daha fazla yeri işgal etme ve bölgeyi Mariupol üzerinden Kırım’a bağlama teşebbüsünde bulunacağını iddia ettiklerini söyleyen İngiliz Savunma Bakanı, bu niçinle Ukrayna’ya gereksinim duyduğu yardım ve silahların sağlanmasının acil kıymette olduğunu vurguladı.

Bugüne kadar Ukrayna’ya 5 binden çok tanksavar füzesi, 100’den çok füzesiyle birlikte 5 Hava Savunma sistemi ve 4,5 ton plastik patlayıcı sağladıklarını vurgulayan Wallace, Starstreak hava savunma füzelerinin de kullanımda olduğunu bildirdi.

Hava savunma füzeleri fırlatıcılarıyla donatılmış az sayıda zırhlı araç vereceklerini de duyuran İngiliz Savunma Bakanı, “Bu Stormer araçları, Ukrayna kuvvetlerine hem gündüz tıpkı vakitte gece gelişmiş kısa menzilli hava savunma imkanı sağlayacak.” dedi.

KAYNAK: AA