İngiltere son bir yılda kamu borçlanmasını azalttı

Haris

New member
İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), ülkede 2021 Nisan-2022 Mart tarihlerini kapsayan (vergi yılı) periyotta kamu bankaları hariç kamu borcuna ait bilgileri deklare etti. Buna göre, mart ayı sonu prestijiyle kamu bankaları hariç kamu borcu 151,8 milyar sterline geriledi.

ONS açıklamasında, kamu borcunun salgın niçiniyle bundan önceki vergi yılında (2020 Nisan-2021 Mart) 317,6 milyar sterlin düzeyinde olduğu hatırlatıldı.

İngiliz hükümetinin salgında çalışamayacak durumunda olanlar için oluşturduğu maaş takviye programının geçen yıl eylül ayında sonlandırılmasıyla kamunun borçlanma muhtaçlığı azaldı.

Hükümetin üstündeki baskı hafifçeledi

İngiliz iktisadının geçen yıldan bu yana açılması tarafındaki adımların vergi gelirlerinin artırması da borçlanma muhtaçlığı konusunda hükümetin üstündeki baskıyı hafifçeletti.

ONS datalarına göre, İngiltere’nin toplam vergi gelirleri, geçen yılın nisan ayının basından bu yılın mart ayının sonuna kadarki devirde 94,3 milyar artarak 619,9 milyar sterline yükseldi.

bir daha ONS datalarına nazaran, ülkenin toplam kamu borcu ise son vergi yılında toplam 2 trilyon 343,8 milyar sterline yükseldi.

“Kamu borcu 1960’lardan bu yana en yüksek seviyelerde”

bu biçimdece İngiltere’nin kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı 2,3 baz puan artarak yüzde 96,2’ye yükselmiş oldu.

İngiltere’nin Maliye Bakanı Rishi Sunak, berilere ait açıklamada bulundu.

“Kamu borcu 1960’lardan bu yana en yüksek düzeylerde ve artan enflasyon borç faiz maliyetlerimizi artırıyor. Bu da gelecek jenerasyonları daha fazla borç altında bırakmaktan kaçınmak için kamu maliyesini sürdürülebilir bir biçimde yönetmemiz gerektiği manasına geliyor.”