İngiltere: Ukrayna’nın Batı silahlarını kullanımı legal

Haris

New member
İngiltere Savunma Bakanı James Heappey, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmelere ait BBC Radio 4’e açıklamalarda bulundu.

Heappey, Ukrayna’nın, Rus topraklarında bir yakıt deposunu maksat aldığına dair haberlerin sorulması üzerine, şunları söylemiş oldu:

“Soru şu ki silah sistemlerimizin Ukraynalılar tarafınca yasal Rus askeri maksatlarına karşı kullanılması kabul edilebilir mi? Öncelikle, birinci etapta hedefleme sonucunı askeri teçhizatı üreten yahut ihraç edenler değil, Ukraynalılar veriyor. İkincisi, lojistik ve tedarik çizgilerini bozmak için rakiplerinizin derinliklerindeki gayelerin peşinden gitmek büsbütün yasal.”

Ancak Bakan Heappey, Batı’nın “tamamen NATO girişimi” olmayan Ukrayna’ya silah bağışı konusunda hayli dikkatli olduğunun altını çizdi.

Nükleer bir savaş mümkünlüğünün ise epeyce küçük olduğunu düşündüğünü belirten Heappey, hiç kimsenin çatışmaya bu biçimde bir son vermek istemediğinin altını çizdi.

Heappey, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kibri niçiniyle Ukrayna’da binlerce Rus askerinin daha öleceğini de kelamlarına ekledi.