İngiltere’de ilaç alarmı: Tedarik sorunu had safhaya çıktı

Haris

New member
İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi NHS kayıtları, grip hadiselerinin ülkede %50 oranında arttığını ortaya koyuyor. Ulusal İstatistik Ofisi’nin bilgilerine göre Noel ile Yeni Yıl içinde yaklaşık 2.9 milyon İngiliz ‘kovid’e yakalandı.

İLAÇ TEDARİK UYARISI

İlaç tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar yüzünden artık de ağrı kesici külfeti kapıda. Hükümet her ne kadar bu sorunu inkar etse de Bağımsız Eczacılar Birliği Lideri Leyla Hannabeck bilhassa çocuklar için kullanılan ilaçlarda yaşanacak zahmetler konusunda ikazda bulundu.

İngiliz basınına açıklamada bulunan Leyla Hannabeck, çocuklar için en epey kullanılan ilaç olan Calpol dahil sıvı parasetamoller, öksürük ilaçları, kimi antibiyotikler ve soğuk algınlığı ilaçlarında tedarik dertlerinin kapıda olduğu konusunda telaşlarını lisana getirdi.

HÜKÜMETE TEDBİR ALIN ÇAĞRISI

Başta hemşireler ve ambulans çalışanlarının grevleri ile başlayan telaş ilaç tedarik sorunu ile had safhaya çıktı. Çocuklar için ağrıkesici ve ateş düşürücü ilaçların kış aylarında ve okulların açık olduğu bir periyotta hayati değer taşıdığını söyleyen uzmanlar hükümeti acil tedbir almaya davet etti.

KAYNAK: AA