İngiltere’den AUKUS’un Japonya ve Hindistan’a genişletilmesi daveti

Haris

New member
Skynews Australia’nın haberine nazaran, Muhafazakar Partili milletvekili Ellwood, muahedenin Hint-Pasifik bölgesine genişletilmesini savunurken, savunma işbirliğini koordine etmek üzere NATO gibisi bir organın oluşturulmasını önerdi.

Açıklama, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ve Savunma Bakanı Richard Marles’ın, gelecek hafta İngiliz ve ABD’li mevkidaşları ile yapacakları görüşmelerin öncesine denk geldi.

ABD ve İngiltere’nin teknoloji transferiyle Avustralya’nın nükleer güçle çalışan denizaltı filosu oluşturmasını sağlamayı hedefleyen mutabakat, 16 Eylül 2021’de imzalanmıştı.

Anlaşmada Çin’in ismi anılmasa da üç ülkenin “artan bölgesel güvenlik endişelerine” yaptıkları vurgu, işbirliğinin Pekin’in bölgedeki askeri gücünü dengelemeye yönelik bir pakt olduğu yorumlarına yol açmıştı.

Çin, muahedeye reaksiyon göstermiş, ittifakın bölgesel barış ve istikrara olduğu kadar nükleer silahların yayılmasına yönelik memleketler arası gayretlere ziyan vereceğini vurgulamıştı.

Pekin idaresi, mutabakatla nükleer silahlara sahip olmayan Avustralya’ya nükleer teknoloji ve gereçler transfer edileceğine dikkati çekerek, nükleer silahların yayılması rejimi kapsamında Memleketler arası Atom Gücü Ajansı (UAEA) tarafınca denetlenmesini talep etmişti.

KAYNAK: AA