İran, Suudi Arabistan’ın “ilişkileri normalleştirme” açıklamalarını olumlu karşıladı

Haris

New member
İran resmi ajansı IRNA’ya konuşan Abdullahiyan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman’ın İran ile ilgili açıklamalarını kıymetlendirdi.

Suudi Arabistan’dan gelen açıklamayı memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Abdullahiyan, “Bazı bölgesel konularda farklı görüşler ve yaklaşımlara sahibiz lakin meselelerin yanlışsız idaresi iki ulusun yanı sıra dost ve kardeş ülkelerin çıkarlarına hizmet edebilir.” dedi.

Suudi Arabistan ile alakaları olağanlaştırmak için geçen yıl dört çeşit görüşme yaptıklarını hatırlatan Abdullahiyan, şöyleki konuştu:

“Bu görüşmeler olumlu bir atmosfer oluşturdu ve küçük de olsa kimi sonuçları birlikteinde getirdi. Suudi Arabistan’ın diyalog yoluna girmesinden mutluyuz. Bu görüşün devam etmesi olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir zira ilgilerin ve iş birliğinin gelişmesi iki ülkenin çıkarınadır.”

İran’ın komşularla yeterli bağlantılar kurmak istediğini belirten Abdullahiyan, “Sayın Cumhurbaşkanı (İbrahim Reisi), İran İslam Cumhuriyeti’nin bu mevzudaki kararlılığını tekraren vurguladı.” tabirini kullandı.

Abdullahiyan, Riyad ile Tahran içindeki en büyük uyuşmazlık mevzularından sayılan Yemen’deki krizin de sırf siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

Amerikan mecmuası The Atlantic’e bir röportaj veren Bin Selman, İran’la ilgili olarak, “Onlar bizim komşumuz. Ebediyen de komşumuz olacaklar. Ne biz onlardan kurtulacağız ne onlar bizden kurtulacak. Bu yüzden sorunu çözmeli ve bir ortada yaşamanın yollarını aramalıyız.” tabirlerini kullanmıştı.

Bin Selman, İranlı başkanların iki ülke içindeki müzakerelerle ilgili olumlu açıklamalarının Suudi Arabistan’da memnuniyetle karşılandığını da belirtmişti.

İran-Suudi Arabistan ilgileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da ortalarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara reaksiyon gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların akabinde Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran’daki göstericiler tarafınca ateşe verilmişti. Mart 2015’te başlayan Yemen’deki kriz niçiniyle esasen gergin olan iki ülke içindeki diplomatik bağlantılar büsbütün kesilmişti.

İran ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Nisan 2021’de Bağdat’ta direkt görüşmeler yapmak üzere bir ortaya gelmiş ve Irak’ın orta buluculuğundaki görüşmeler sonrasındasında da devam etmişti. Görüşmelerin yakın vakitte Irak’ta devam edeceği açıklanmıştı.

KAYNAK: AA