İşgal Altındaki Ukrayna İçin Yapılabilecekleriniz Var: Ukrayna Halkına Yardım Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Mustafa

New member
Rusya, Ukrayna’yı işgal etmesiyle bir arada biroldukca ülke önderinden reaksiyon gördü ve biroldukça yaptırıma maruz kaldı lakin bunların hiç biri Rusya’nın aldığı işgal sonucunı durdurmaya yetmedi. Ukrayna vatandaşlarının kimileri ülkelerini terk etmek kimileri da kalıp savaşa katılmak zorunda kaldı. Siyasi ve maddi olarak birfazlaca uygulama devreye sokulsa da bizler de vatandaş olarak Ukrayna halkına nasıl yardım edebileceğimizi düşünmeye başladık. Şayet siz de Ukrayna halkına yardım etmek istiyorsanız bunu yapabileceğiniz kimi formları sizler için derledik. Gelin, daima bir arada inceleyelim!

1. Tıbbi yardım kuruluşlarına bağış yapabilirsiniz

Savaş durumundaki ülkelerde maalesef ki en gerekli olan yardımlardan biri de tıbbi yardımlar oluyor. Savaş esnasında farklı sebepler ötürüsıyla yaralanan askerler yahut vatandaşların tedavi edilebilmesi için tıbbi materyallere gereksinim duyuluyor. Güç şartlarda çalışan hekim ve hemşirelere gerekli ekipmanları sağlamak içinse gelen yardımlar kullanılıyor. Şayet siz de sıhhat bakılırsavlilerine, askerlere ve vatandaşlara yardım etmek istiyorsanız tıbbi yardım kuruluşlarını maddi olarak destekleyebilirsiniz.

2. Çocuklar ve aileleri için yardım toplayan kuruluşlara maddi dayanak verebilirsiniz

Savaş durumlarından en çok etkilenenler ise hiç bir şeyden haberi olmayan suçsuz çocuklar oluyor. Çatışma bölgelerinde birfazlaca çocuk hayata tutunmaya çalışıyor. Bu çocukların çabasına yardım edebilmek için ise hijyen gereçleri, psikososyal takviye ve eğitim üzere birfazlaca hizmetin onlara ulaştırılması gerekiyor. Çocukların zorluklarla baş etmesine yardımcı olmak için uğraşan ve çalışan biroldukça yardım kuruluşu bulunuyor. Siz de savaşın tesirlerini çocuklar için en aza indirgemek istiyorsanız bu kuruluşlara maddi dayanak verebilirsiniz.

3. Ukrayna gazetecilerine ve muhabirlerine yardım edebilirsiniz

Dünyanın geri kalanının savaşta bulunan ülkenin ve halkın durumundan haberdar olması noktasında en değerli misyon gazetecilerin oluyor. Bu niçinle de bu alanda çalışan siviller korunmaya muhtaçlık duyuyor. Şayet siz de ülke hakkında yanlışsız haberlere ulaşmak ve savaşın gidişatıyla ilgili gerçek ayrıntıları öğrenmek istiyorsanız haber kuruluşlarına yardım edebilirsiniz. bu biçimdece bu kuruluşlarda çalışan siviller muhtaçlıkları olan muhafazaya, eğitime ve kaynağa ulaşarak yanlışsız haberleri dünyaya iletebilir.

4. Savaşa karşı çıkan barışçıl protestolara katılabilirsiniz

Protestolar hem savaş ile ilgili ayrıntıları yaymaya hem şayet ülkeniz bu duruma sessiz kaldıysa onların da harekete geçmelerini sağlamaya yardımcı olabilir. Bu işgal daha sonrasında da dünyanın birfazlaca yerinde protestolar başladı. Genel olarak Rus büyükelçiliklerinin etrafında gerçekleşen protestolar Rus hükûmetine de sesinizi duyurmanıza yardımcı oluyor. Bilhassa bağış yapacak durumu olmayanlar ve savaşa karşı duruşunu sergilemek isteyenlerdenseniz barışçıl aksiyonlara katılabilirsiniz.

5. Rus eser ve hizmetlerini kullanmaktan vazgeçebilirsiniz

Bir ülkenin sağladığı eser ve hizmetleri kullanmamak onların iktisadına katkıda bulunmanızı önler. Sonuç olarak da hücumlarına maddi bir takviye vermemiş olursunuz. bu vakitte de bilhassa Rus mamüllerinden ve hizmetlerinden vazgeçerek Ukrayna eserleri ve hizmetlerine yönelmek ikili bir yardım sağlayabilir. Şayet siz de ferdi olarak yardım etmek ve Rusya’nın işgalini durdurmak için bir yaptırımda bulunmak istiyorsanız Rusya menşeli şeylerden uzak durarak üzerinize düşeni yapabilirsiniz.

6. Bilgi almak ve yaymak için hakikat kaynakları saptayıp kullanabilirsiniz

Savaş hakkındaki farkındalığı arttırmak ve öbür insanları yardım etmeye yönlendirmek için sağlam ayrıntıları paylaşmaya ihtimam gösterin. Bilhassa toplumsal medyada biroldukca içerik yayınlanıyor. Bu noktada doğrulanmış ve emniyetli hesapları takip etmek gerekiyor. bu biçimdece hem aldığınız hem yaydığınız bilgiler daha muteber ve doğrulanmış oluyor. Ayrıyeten haber paylaşımları yaparken Ukrayna ordusunun yeri yahut stratejik savaş planları üzere şeylere de yer vermemeye dikkat etmelisiniz.

7. Hükûmetinize Ukrayna’ya yardım göndermesi ve Rusya’yı kınaması için davette bulunabilirsiniz

kimi vakit ülkeler siyasi yaptırımlara katılabilmek için halkın dayanağına de gereksinim duyabilirler. Hükûmetinizde ulaşabileceğiniz bireylerle bağlantıya geçerek onları Rusya’ya yaptırım uygulamaları için teşvik edebilirsiniz. bununla birlikte Ukrayna’ya yardım toplama noktasında da davette bulunabilirsiniz. Bunları e-mail yahut mektup üzere araçlarla çarçabuk gerçekleştirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanları da bu mevzuda ikna ederseniz dikkate alınma bahtınız da artabilir.