İspanya’da Twitter’ın İslamofobi niçiniyle Vox Partisine Yönelik Süreksiz Yasağı Onandı

Mustafa

New member
İspanya’da Yüksek Mahkeme, çok sağ görüşlü Vox partisinin İslam aksisi kampanyasında nefret söylemi kullandığı sebebi öne sürülerek Twitter tarafınca hesabının süreksiz olarak bloke edilmesiyle ilgili karara onay verdi.


Yüksek Mahkeme İdari Dairesi, 2021’de Katalonya özerk idaresinde yapılan lokal parlamento seçiminde İslamafobik bir tweet atarak “nefreti teşvik ettiği” nedeni öne sürülerek Vox partisinin Twitter’daki hesabının süreksiz olarak durdurulmasını ve Merkez Seçim Heyeti’nin bunu “makul ve orantılı bulmasını” onayladı.


Mahkeme ayrıyeten Vox partisinin kuralları kabul edip Twitter’da hesap açtığını belirterek, bu şirketle bağlantısının özel olduğunu ve iptal edilemeyecek kararlar içerdiğini vurguladı.

Kelam konusu tweetinde Vox, Katalonya’da yaşayan ve bölge nüfusunun yalnızca yüzde 0,2’sini oluşturan Kuzey Afrikalı Müslüman göçmenlerin cürümlerin yüzde 93’ünün sorumlusu olduğunu savunmuş, Twitter şirketi de ‘nefreti ve şiddeti teşvik ettiği’ sebebi öne sürülerek çok sağcı partinin hesabını 8 gün mühletle (seçim kampanyası boyunca) kapatmıştı.

Vox’un iletisi daha sonrasında birtakım sivil toplum örgütleri reaksiyon göstermiş ve Twitter da müdahale etmişti.