İsrail Başbakanı Bennett, ruhsatı olan İsrailli sivilleri silah taşımaya çağırdı

Haris

New member
Bennett, dün akşam saatlerinde başşehir Tel Aviv’in doğusundaki Beni Barak kentinde biri polis 5 İsraillinin vefatına yol açan hücumun akabinde yayınladığı imajlı iletide İsraillilere seslenerek, bir dizi yeni güvenlik tedbirleri kararları aldıklarını deklare etti.

Bennett, “İsrail vatandaşları, şu anda kanlı bir terör dalgası yaşıyoruz ve evvelki tüm dalgalarda olduğu üzere birlikte galip geleceğiz.” dedi.

Güvenlik teşkilatının İsrail kentlerinin güvenliğini ve İsraillilerde güvenlik hissini bir daha tesis etmek için son 24 saattir tüm gücüyle çalıştığını kaydeden Bennett, “İsrail ordusu, İç Güvenlik Servisi Şin-Bet ve İsrail polisi, hücumda bulunmayı planlayanlara vaktinde ulaşmak için istihbarat operasyonlarını değerli ölçüde artırdı. Üniformalı ve silah taşıyanların ülke genelindeki varlığını da ağırlaştırdık. Benim açımdan, kaynaklarda hudut yoktur.” diye konuştu.

İsrail Başbakanı, İsrail kentlerindeki güvenlik ünitelerinin güçlendirilmesi kapsamında İsrail ordusu tarafınca polis gücüne askeri ünite takviyesi sağlayacağını belirtti.

İsrail hükümeti, “caydırıcılık” mazeretiyle Filistinli saldırganın ailesinin meskenini yıkacak

Bennett ayrıyeten, Beni Barak saldırısını düzenleyen Filistinli Ziya Hemarişe’nin (27) işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine bağlı Yabed beldesinde yaşayan ailesinin meskenini de “caydırıcılık yaratmak için” yıkacaklarını kaydetti.

Bennett, şunları söylemiş oldu:

“Ayrıca yeni bir ‘Sınır Polis Tugayı’ kurmaya karar verdik. Bu, ‘Duvarların Muhafızları Operasyonu’ndan (Mayıs 2021’de Gazze’ye karşı düzenlenen İsrail saldırıları) alınan bir ders olarak, mevcut terör dalgasının ötesinde stratejik bir ataktır. Acil müdahale motosiklet ünitesi kurduk; dün gece Beni Barak’taki teröristi ortadan kaldıran güç buydu.

Güçlerimiz şu ana kadar 200’ün üzerinde soruşturma ve tutuklama operasyonu gerçekleştirdi. Teröristin Yabed’deki konutunun yıkımı için şimdiden plan yapıldı ve caydırıcılık yaratmak için burayı mümkün olan en kısa müddette yıkmak için çalışıyoruz.”

İsrailli Arapların silahlarına el koyma sonucu, Musevilere ise silahlanma daveti

İsrail Başbakanı, şöyleki devam etti:

“Ayrıca, Arap toplumundaki yıllardır inanılmaz ölçüde birikmiş olan yasadışı silahların toplanmasını da hızlandırıyoruz. Artık bunu temizlemenin vakti geldi. İsrail ordusu, Yahuda ve Samara’daki (işgal altındaki Batı Şeria’nın Talmud’daki adı) ve oranın irtibat sınırı boyunca ünitelerini 15 taburla destek etti ve bu fazlaca değerli bir kuvvet. Şu andan itibaren, tüfek düzeyi 3 ve üstü olan, mecburî, profesyonel ve yedek hizmetteki askerler silahlarını üslerinden konutlarına giderken silahlarını yanlarında taşıyacaklar. Ayrıyeten şu anda yardım etmek ve dayanak olmak isteyen sivil gönüllüleri de (bu çabalara) dahil edebileceğimiz daha geniş bir çerçeve için kıymetlendirme yapıyoruz.”

Yahudi sivillere de silah bulundurma daveti yapan Bennett, İsraillilere şöyleki seslendi:

“Sizden ne bekleniyor İsrail vatandaşları olarak? Tetikte ve sorumlu olmanız. Gözlerinizi açın. Kimin silah taşıma ruhsatı var ise, artık onu taşımasının devridir. İsrail vatandaşları, bu bizim ne birinci ne de ikinci terör dalgamızdır. Gayret konusunda deneyimliyiz. İsrail toplumu sınandığı vakit itidalli olmayı, dirençli kalmayı ve duruma ayak uydurmayı bilir. Bizi yıldıramazlar.”

Beni Barak saldırısı

İsrail polisinden yapılan açıklamada, 29 Mart akşamı Tel Aviv’in doğusundaki Beni Barak kentinde düzenlenen silahlı hücumda biri polis 5 kişinin ömrünü kaybettiği bildirilmişti.

Açıklamada, “otomatik tüfekle sokakta sivillere ateş açan teröristin” güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiği kaydedilmişti.

İsrail polisi, saldırganın, işgal altındaki Batı Şeria’nin Cenin kentine bağlı Yabed beldesi sakini Ziya Hemarişe (27) olduğunu bildirmişti.

İsrail’de üst üste taarruzlar

Bu, İsrail’de bir hafta ortasında düzenlenen üçüncü hücum oldu.

Ülkenin güneyindeki Birusseba kentinde 22 Mart’ta düzenlenen bıçaklı atakta 4 İsrailli hayatını kaybetmişti. Saldırganın DEAŞ sempatizanı olduğu ve daha evvel “güvenlikle ilişkili” hatalardan mahpus yattığı belirtilmişti.

Hadera kentinde ise 27 Mart akşamı iki saldırganın açtığı ateş kararı 2 polis ölmüş, 3 polis yaralanmıştı. İsrail polislerini amaç alan saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

KAYNAK: AA